• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2015»

Spor o otáčivé hlediště (bohužel) pokračuje

Sezona na otáčivém hledišti v Českém Krumlově začala. Karel Roden a další herci neskrývají nadšení, že hrají na otáčivém hledišti. Také režisér Petr Zelenka neskrývá emoce: “V hercích otáčivé hlediště probouzí netušené touhy a energie, dávají ze sebe víc než na normálním jevišti.“ Každý rok navštíví otáčivé hlediště padesát tisíc diváků. Nicméně, v monitorující zprávě UNESCO/ICOMOS se dočteme, že „Jihočeské divadlo je dosti omezeno při výběru her“ a „Iniciativa přemístit hlediště je tudíž velmi vítána odborníky divadelní dramaturgie“.

Primátor Českých Budějovic, starosta Českého Krumlova, hejtman Jihočeského kraje a všichni jihočeští poslanci a senátoři mnohokrát vyjádřili podporu zachování otáčivého hlediště. Oproti tomu monitorovací zpráva UNESCO/ICOMOS píše: „Existuje zde velká, spíše politicky motivovaná, opozice odstranění a přemístění hlediště. Diskuse, která vždy dostane impuls v době komunálních voleb, se točí kolem tradice a ekonomických aspektů. Zkušenosti správy zámku a zahrady tyto argumenty popírají.“.

Ostatně, o sporu mezi zámkem a otáčivým hledištěm mluví i režisér Petr Zelenka: “Je to souboj s přírodou, hrajete pro pět luk, pět jevišť, do toho stromy rok od roku poporostou a dendrolog je blázen: divadelníci se pokouší dělat něco, čemuž lidé, kteří vedou park, škodí. Poporoste keř, přes který není vidět, a oni jim ho zakážou ostříhat. Když ale pominu souboj s vedením parku – jen bychom potřebovali pokácet ten šeřík – je to příjemné…“ (DENÍK 4.6.)

Nějak mi to hlava nebere. Režisér i herci jsou nadšení, regionální politici otáčivé hlediště podporují, padesát tisíc návštěvníků rovněž a inspektoři UNESCO/ICOMOS mají zcela opačné informace. Kdo jim ty informace asi dává? Bohužel, spor o odstranění otáčivého hlediště pokračuje. Ministr kultury Daniel Herman, jihočeský rodák, je pro zachování hlediště. Město České Budějovice chce vypsat architektonickou soutěž, ale zastánci zrušení otáčivého hlediště již do zadání „házejí vidle“. Trochu mi to připomíná souboj o zelenou Šumavu. Doufejme, že souboj o otáčivé hlediště neprohrajeme.

Českobudějovický deník, 16. 6. 2015