• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2015»

Bože chraň Ukrajinu!

(Chráníš tím i nás)

Situace na Ukrajině nebyla nikdy jednoduchá a krvavé dvacáté století v tomto regionu skvěle popsal americký historik Timoty Snyder v knize „Krvavé země“. Tam vysvětluje, jak se stalo, že v době míru mezi válkami v regionu zahynulo sedm milionů lidí a v době druhé světové války dalších sedm milionů.

Bohužel, ačkoli kniha byla napsána ještě před Majdanem, zdá se, že má pokračování. Situace na Ukrajině se opět nevyvíjí dobrým směrem. Mrtví na východě Ukrajiny se sice počítají „pouze“ na tisíce a v porovnání se statisíci mrtvými v Sýrii se tedy nedostávají každý den na první stránky novin, ale v zemi bublá vnitřní konflikt.

Podle posledních průzkumů veřejného mínění popularita prezidenta Porošenka i premiéra Jaceňuka rapidně poklesla a dnes by volby zdaleka nevyhráli. Není divu. Životní úroveň se nezvyšuje, naopak rapidně se zhoršuje, konflikt na východě nekončí, naopak eskaluje. Vliv oligarchů se nesnížil, naopak díky válečným dodávkám vzrostl. Korupce nezmizela, ale ta snad jediná zůstala na stejné úrovni jako před volbami, protože větší již být snad ani nemůže. Východiska v nedohlednu.

Náčelník kyjevské policie Olexandr Tereščuk uvedl, že se v Kyjevě stokrát zvýšil nezákonný prodej zbraní. I bez tohoto nelegálního ozbrojování jsou dnes v zemi tisíce ozbrojenců, vojáků soukromých armád oligarchů. Další ozbrojenci náleží k praporům Pravého sektoru, původně radikálních fanoušků „pravého sektoru“ Dynama Kyjev, jejichž vůdce Dmytro Jatroš dnes otevřeně vyhrožuje „novým Majdanem“, ale vyzbrojeným.

Souhlasím s tezí, že na Ukrajině selhala Evropská unie a její vyjednavači. Na Majdanu řečnila celá plejáda evropských politiků a slibovala Ukrajincům lepší budoucnost. A natěšeni těmito řečmi a podpisem asociační dohody, slibovali ve volbách politici Ukrajincům členství v EU i NATO. Obojí je v mnohaletém horizontu bohužel nereálné. Podpisem asociační dohody jsme však připoutali Ukrajinu k EU a odstřihli od Ruska, do té doby jejího největšího ekonomického partnera. Udržet nad vodou krachující Ukrajinu však bude pro EU mnohem těžší oříšek než pětinásobně menší Řecko.

Českobudějovický deník, 4. 4. 2015