• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2015»

Asad: jediný pevný bod v regionu

Osoba syrského prezidenta Bašára Asada rozděluje mezinárodní politickou scénu. Nikdo z nás nemůže mít kompletní obraz toho, co se v regionu děje, a tak i můj pohled je zcela jistě zjednodušením situace. Vidím však, že Asad je u moci čtvrtý rok války v Sýrii. Musí mít tedy podporu alespoň části společnosti, která za něj pořád bojuje. Jeho odpůrci říkají, že má na rukou krev, ale kdo ji v současné, resp. bývalé Sýrii a Iráku dnes nemá? Ke “krvi na rukou” je potřeba dodat, že před válkou žilo v Sýrii v klidu a míru cca tři sta tisíc křesťanů. A protože tam již nežijí, soudím, že Asadovi odpůrci mají na rukou více a zejména křesťanské krve než on.

Česká republika má v Sýrii svoji velvyslankyni, která zastupuje i další země EU. Profesionální diplomatku paní Evu Filipi. U koho myslíte, že je akreditovaná? U vlády Bašára Asada, nebo u některé z dvou a půl tisíce ozbrojených skupin, které v regionu válčí? Kdo jí a jejímu úřadu poskytuje již čtyři roky ochranu?

Mám-li si vybrat mezi Islámským státem a Bašárem Asadem, tak raději Asada. Ostatně, vzpomínáte na doby, kdy jsme arabským vládcům, ať již Muhammadu Kadáfímu, Sadámovi Husajnovi a dalším vytýkali, že mají politické vězně? Ano, měli ve vězení islámské fundamentalisty, kteří je chtěli svrhnout. Jako demokraté jsme arabské nedemokratické vládce pomohli svrhnout a dosáhli jsme osvobození islámských fundamentalistů. Nejsem si však jist, zda to byl dobrý plán.

Není asi jednoduché vládnout v arabském světě. Když vidíme, jaké běsy vyplodil Islámský stát a válka v Sýrii, arabský vládce zřejmě nemůže být demokrat evropského střihu. Smiřme se s tím. Ostatně, to samé se dá říci o Rusku, Číně a mnoha dalších zemích.

Obávám se, že stanovují-li si některé země jako podmínku jednání o ukončení války v Sýrii okamžitý odchod Bašára Asada, prohlubují problém, zvyšují počet obětí a také počet uprchlíků.

Právo, 4. 11. 2015