• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2015»

Jak se z New Yorku stalo nejbezpečnější město Spojených států?

V rámci své senátní práce v Parlamentním shromáždění NATO jsem s kolegy z dalších evropských parlamentů strávil jeden den v centrále newyorské policie NYPD (New York Police Department). Přednášky, které jsme tam absolvovali, měly za cíl představit strategii boje newyorské policie proti terorismu a v pravdě obdivuhodné výsledky této práce.

Útok radikálních islamistů na budovy Světového obchodního centra a Pentagonu 11. září 2011 byl pro New York a celé USA šokem, který však znamenal nový začátek boje proti terorismu. Politici i bezpečnostní síly si s konečnou platností uvědomili, že New York je pro světové teroristy cílem číslo jedna a svoji strategii tomu přizpůsobili. Hlavním cílem policie se stalo předcházet teroristickým útokům a jejich přípravu včas odhalovat. To se neobejde bez spolupráce s místními obyvateli. „See something, tell something“, tedy „Když něco vidíš, tak to nahlas“ se stalo hlavním symbolem newyorské policie, asi jako naše „Pomáhat a chránit“. K tomu pomáhá policejní přítomnost ozbrojených policistů v terénu, kdy na Manhattanu vidíte od jednoho policisty k druhému. Nádraží, klíčové body města a Subway, tedy metro jezdící nad zemí i pod zemí, hlídají po zuby ozbrojené dvojice příslušníků americké armády. Ostatně, „Subway“ je hlavním cílem teroristů, protože pouhé vykolejení vlaku na rampě může způsobit smrt stovkám lidí.

Jakkoli se o tom v Evropě vede negativní debata, odposlechy mobilních telefonů, kontrola e-mailů a sledování, kdo jaké navštěvuje webové stránky, patří k hlavním způsobům předcházení teroristickým útokům. Newyorská policie má také své lidi v policejních centrálách všech velkých evropských měst i v dalších zemích, které jsou ohroženy teroristickými útoky. NYPD tak má tajné podrobné informace z celého světa v reálném čase.

Výsledkem patnáctiletého úsilí policistů v New Yorku je skutečnost, že se New York stal nejbezpečnějším velkým městem v USA a od roku 2001 se nepodařilo teroristům provést žádný další útok, naopak, několik útoků bylo odhaleno a zmařeno ve stádiu příprav. Pro město s deseti miliony obyvatel, které každoročně navštíví padesát milionů turistů, je to neuvěřitelný úspěch.

Českobudějovický deník, 25. 3. 2015