• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2015»

Migranti a vízová povinnost

V současné vyhrocené debatě a situaci s migrační vlnou nejde přeci o to, zda pomáhat či nepomáhat potřebným. Je jasné, že pomáhat, a občané i celá ČR to přeci dělají. Debata by měla být o tom, zda současná či budoucí migrační vlna nezbourá dlouhodobě budovaný evropský bezpečnostní a azylový systém.

Od počátku války v Sýrii a vzniku Islámského státu informovaly evropské tajné služby své vlády o občanech se schengenskými pasy, kteří odešli bojovat do Sýrie a Iráku na straně IS. Vzpomínáte si na jarní mediální diskusi, zda na straně IS bojuje či nebojuje jeden (!) Čech? Celkově se vlády shodují, že ze zemí Evropské unie odešly bojovat pod černý prapor Islámského státu cca tři tisíce lidí, kteří při návratu představují bezpečnostní riziko. Tyto tři tisíce občanů jsou poměrně dobře evidovány a registrovány a někteří navrátilci byli již zadrženi.

Ve stejnou dobu však přichází do EU pět až osm tisíc lidí denně, lidí, o kterých nic nevíme. Média nám většinou předkládají ukázky násilí ve válkou zmítané Sýrii a pozitivní příběhy vzdělaných mladých Syřanů přicházejících do Evropy či emotivní fotografie malých dětí. Nikdo z nás ale neví, kolik z migrantů se nechalo registrovat a kolik vešlo do otevřených dveří Evropské unie a rovnou zamířili mezi své příbuzné a známé do svých komunit v západní Evropě! Opravdu si někdo myslí, že mezi cca osmi sty tisíci letos registrovaných migrantů nejsou faktičtí či potenciální džihádisté?

Také si vzpomínáte, jak jste někomu ze „třetích“ zemí museli psát pozvání a zaručit se za něj, aby dostal vízum? Uvědomují si vlády, které svým vstřícným přístupem k migrační vlně umožnily další nárůst migrantů, že kdokoli, komu bylo v minulosti z bezpečnostních důvodů odmítnuto vízum do Evropy, se prostě sebral a s proudem migrantů jsme si ho do EU sami dovezli?

Nezastavíme-li migrační vlnu a nedostaneme-li migraci urychleně pod kontrolu, hrozí rozpad bezpečnostního a azylového systému Evropské unie, který jsme budovali desetiletí. Jaký další rozpad Evropě poté hrozí, se můžeme zatím pouze dohadovat.

www.NeviditelnyPes.cz, 15. 10. 2015