• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2015»

Ucpaná trubka na Pramenech Vltavy?

Dne 12. srpna přinesla všechna média zprávu o tom, že vyschl symbolický pramen Vltavy na Pramenech Vltavy. Správa Národního parku tuto informaci opepřila tvrzením, že suché stromy spotřebovávají méně vody a kdyby na Pramenech Vltavy byly stromy zelené, možná by pramen vyschl dříve. A Hnutí Duha přispěchalo s demagogií, že byla pouze ucpaná trubka, která vodu k symbolickému prameni přivádí a že suchý les je skvělý.

V sobotu 26. září jsem si spolu se stovkami dalších účastníků shromáždění proti usychání Šumavy udělal procházku na Prameny Vltavy. Pramen byl vyschlý, v hlíně se třpytily poslední koruny a centy, které kdysi turisté do vody házeli. Že by správa NPŠ trubku ještě neprofoukla? Měla na to měsíc a půl.

Den před naší cestou na Prameny Vltavy mluvil papež František na Valném shromáždění OSN. Cestou na Prameny Vltavy jsme četli v denním tisku jeho řeč, že lidé jsou součástí přírody a škodit životnímu prostředí znamená škodit lidstvu. Řekl také, že ničení biodiverity může ohrozit samu existenci lidstva a že člověk nemá právo zneužívat nebo ničit to, co bůh stvořil.

Každý, kdo procházel suchými zničenými šumavskými lesy okolo Pramenů Vltavy, si tyto věty uvědomoval. Usychání tisíců hektarů lesů bylo provázeno zničením obrovského množství stanoviśť flory a fauny. Vědci, kteří neustále mluví o globálním oteplování, zcela zapomněli, že při obrovském odlesnění Šumavy přestane být zadržovaná voda v krajině. A v případě sucha o zdroje vody přicházíme. A tuhle šumavskou přírodní katastrofu několik vědců a Hnutí Duha vydává za vrchol ochrany přírody!

www.NeviditelnyPes.cz, 2. 10. 2015