• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2015»

Podkarpatské úvahy o konci války na Ukrajině

Neznám snad nikoho, kdo by se nezajímal o situaci na východě Ukrajiny, resp. o hrozby z ní plynoucí. Měl jsem možnost strávit několik dní v zakarpatské části Ukrajiny a díky tomu, že jsem tuto oblast navštívil již několikrát, setkal jsem se s přáteli, kteří se mnou o situaci mluvili naprosto otevřeně.

Symbolická byla událost, kdy českokrumlovský pěvecký sbor Perchta, který jsem na Ukrajinu doprovázel, zpíval na veřejnosti ukrajinskou hymnu. Přišlo k nám několik dojatých lidí, kteří říkali, jaký je to pro ně zážitek, když cizinci zpívají ukrajinskou hymnu. Přitom jejich sousedé ukrajinskou hymnu nikdy nezpívali a ani zpívat nechtěli. Ano, šlo o uprchlíky z Doněcku a Luhansku.

I když názor lidí z Podkarpatské části Ukrajiny určitě nereprezentuje jednotný národní názor, lidé říkají: „Nové hranice“. Krym je ztracen, a když většina v Doněcku a Luhansku s námi na Ukrajině nechce žít, ať si udělají nové Podněstří (dlouhodobě existující separatistický režim hlídaný ruskými „bílými přilbami“ v Moldávii).

Tento radikální názor na ukončení bojů, pravděpodobně nepřijatelný pro centrální vládu v Kyjevě, je také motivován tím, že každá rodina může očekávat povolávací rozkaz pro některého svého člena. A na východě již zemřelo sedm tisíc Ukrajinců a další tisíce separatistů, rovněž ukrajinských občanů (Pozn.: mrtví Rusové jsou tam zcela jistě také, ale jde zatím o marginální počty).

I pro mne šlo o originální pohled na možné ukončení konfliktu. Lze také namítnout, že se separatisté nespokojí s hranicí vytvořenou bojovou linií a budou požadovat větší území. Ale jako námět pocházející ze samotné Ukrajiny je myšlenka „nové hranice“ zajímavá. A protože dohody z Minsku zatím nefungují, je druhá varianta pokračování války.

Českobudějovický deník, 25. 6. 2015