• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2015»

Castro, americký konvoj a Zeman

Umíte si představit ten mediální skandál, kdyby český prezident Miloš Zeman navštívil Kubu, přátelsky se setkal s Fidelem Castrem, vyzval svět ke zrušení sankcí proti komunistickému režimu a podpořil české investice v této zemi? Když totéž udělal francouzský prezident Francois Hollande, francouzská, ale i česká média informovala neutrálně či kladně.

Myslím, že typickým případem „selhání médií“ byl průjezd amerického konvoje z pobaltských států na základnu do Německa. Naprostá většina médií důsledně „vyvažovala“ názory na průjezd konvoje a ke každému kladnému názoru přidala názor záporný, agresivnější. Odpůrci konvoje pořádali tiskové konference a vypadalo to, že konvoj bude veřejností odsouzen jako nepřístojná „demonstrace síly“ a členové iniciativy „Ne základnám“ si budou lehat před konvoj na silnici. Opak byl pravdou.

Podobné je trvale negativní informování médií o činnosti prezidenta Miloše Zemana. Ne, že by Miloš Zeman nedával příčiny ke své kritice, neobhajuji například použití vulgarismů či kritiku Ferdinanda Peroutky, ale sleduji, jak některá média vytrhávají jeho věty z kontextu, jak upravují jeho mediální obraz či jak pokřiveně interpretují jeho činy. Přijede-li však Miloš Zeman na návštěvu některého regionu, plní sály a náměstí a lidé mu tleskají, podobně jako americkému konvoji.

Souhlasím s názorem, že existuje určitá skupina lidí, včetně mnoha pracovníků v médiích, kteří Miloši Zemanovi nikdy neodpustí, že není Karel Schwarzenberg. Nepřekvapivě to jsou mnohdy stejní lidé, kteří demonstrovali či podepisovali petice proti Václavu Klausovi a nosili na klopě placky „Klaus není můj prezident“, stejně jako dnes nosí placky „Zeman není můj prezident“.

Vidím v tom jakýsi demokratický deficit, trvale nesouhlasit s demokratickou volbou. Miloš Zeman je náš prezident, stejně jako Bohuslav Sobotka je náš premiér a nemusíme s nimi souhlasit, ale nic s tím neuděláme. Americký konzervativec Edwin Lawrence Godkin kdysi napsal slavnou větu: „V demokratických zemích představuje stát prostě tu stranu, která v posledních volbách získala většinu hlasů a která je v mnoha případech spravována lidmi, jimž by nikdo nesvěřil do péče svého potomka, ani by je neustanovil správci svého majetku.“

Trvalé nerespektování Godkinovy věty, v tomto případě neustálá mediální dehonestace českých prezidentů, přispívá k bourání řádu, k destrukci systému. Sundávání portrétů prezidentů ve školách, což je již několik let oblíbeným sportem ředitelů škol, má další negativní vliv na naši mládež. Nejdřív jsme ve školách sundali kříž s Kristem a nahradili jsme ho prezidentem, teď odstraňujeme prezidenty, ale neklademe si otázku, zda žákům nějaká autorita zůstane.

www.Neviditelnypes.cz, 14. 5. 2015