• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
«2015»

Babiš a neziskové organizace

Česká republika se díky změněné struktuře vlastníků médií a skutečnosti, že druhý nejbohatší člověk ve státě je zároveň ministrem a příjemcem dotací z téhož ministerstva a také lídrem nejsilnějšího politického hnutí, zcela zřetelně posouvá od evropské demokracie k východní oligarchii.

Je skoro fascinující, jak všechny protikorupční iniciativy mlčí k působení Andreje Babiše. Kde jsou všechny Rekonstrukce státu, Transparency International, Oživení, Nadační fond proti korupci a další, když vicepremiér a ministr čerpá miliardy dotací a státních pobídek do svých firem? Kde jsou všichni signatáři „Dřevíčských“ a dalších výzev, „Děkujeme, odejděte“ a další bývalí hlasití obránci demokracie?

Tyto nevládní iniciativy mlčely, když se letos v lednu šéfka rozpočtového výboru Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová (německá CDU) vyjádřila, že se bude „snažit prosadit celounijní řešení“, aby politici v členských zemích, kteří se účastní rozhodování o dotacích, respektive sami kontrolují kontrolní systémy na dotace, peníze z evropských fondů vůbec nesměli přijímat. „Je naprosto nepřijatelné, aby se na kontrolní cestě mohli vyskytovat politici, kteří sami mají firmy inkasující unijní peníze. Takové praktiky představují riziko pro celou Evropskou unii, podkopává to důvěru v kontrolní orgány Unie, už takhle nízkou. Lidi si budou myslet, že už je možné všechno… Bylo by mi milejší, kdyby český ministr financí předal po dobu svého působení v politice své firmy nějakému svěřeneckému fondu. Bylo by to dobré i pro Českou republiku. Jak může Česká republika s takovým stavem věcí žít?“

Grässleová komentovala i to, že Babiš skoupil část českého tisku. Konstatovala, že když už není možná svoboda tisku, je to ohrožení svobody jako takové. Když navíc Unie ještě posílá část peněz do médií na propagaci evropských programů, tak tím tyto lidi ještě podporuje. K tomu došlo v Bulharsku a v České republice. „Je fakt, že každému africkému státu by byla zastavena rozvojová pomoc, pokud by provozoval takový systém, a pokud by tam byly možné takové věci jako u vás,“ dodala Grässleová. Všichni vědí, že vicepremiér Andrej Babiš je v každodenním střetu zájmů; vždyť proto koupil média, aby ho v této pozici chránila. Když Babišova firma vyhraje státní miliardový tendr, ať již na lesní práce, dodávku bionafty či potravinových zásob, nikdo to nekomentuje. Vicepremiér nám denně ukazuje, jak se řídí stát jako firma – jeho firma. Čím to, že všechny výše uvedené protikorupční nevládní organizace mlčí? Stačí, že bývalou ředitelku Transparency udělal Andrej Babiš primátorkou? Nebo že současnému řediteli nabídl post ministra vnitra? Nebo v tom jsou i další, pravděpodobně finanční vazby?

Českobudějovický deník, 24. 10. 2015