• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Albánie jako zamyšlení o globálním světě

V neděli 28. prosince (2002) se v hlavním městě Albánie Tiraně konaly opakované komunální volby, na které mne Rada Evropy vyslala jako pozorovatele. Moje vánoční cesta do Albánie mi umožnila odpovědět na občas kladenou otázku, co v těchto zemích vlastně hledám.

V letadle jsem dostal noviny s vánočním poselstvím papeže proti všem válkám na světě. Komentáře se shodovaly v souhlasu, že papežovi přísluší starost o svět, který mu vlastně nábožensky nepatří (válka v Iráku či nekončící konflikt Blízkém východě). A kniha „nejvýznamnější“ Češky M.Albrightové, kterou mi přítel nadělil pod stromeček, vypovídá na pěti stech stránkách o potřebě pomáhat lidem na celém světě.

Každý z nás se pokouší nějakým způsobem udělat svět lepším. Pravděpodobně adoptování dítěte „na dálku“ v Indii či Africe, které se stalo v Čechách populární, pomůže světu více než moje cesty na Balkán. I z Bible nám Ježíš vzkazuje, že „cokoli jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mě jste učinili“.

Co dělám na Balkáně, když pozoruji (chcete-li kontroluji) volby či se podílím na komunálních rozvojových programech? Vyvážím demokracii. Rada Evropy a OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) mne vysílá do těchto zemí jako reprezentanta demokratické země, člena euroatlantické aliance a za pár měsíců občana Evropské Unie. Mluvím o nás, o deseti milionech Čechů. Tak jako jsme my v minulosti vzhlíželi k Západní Evropě a očekávali (a dostávali) od ní pomoc, tak dnes obyvatelé Balkánu čí postsovětských republik vzhlížejí k nám.

Moje působení na Balkáně je pravděpodobně tím nejmenším kolečkem v mezinárodním diplomatickém stroji, ale když jsem tu možnost dostal, využívám ji. A je tu ještě jedna úžasná věc, i když to může znít jako fráze: cestování a poznávání cizích zemí dává možnost nahlížet na domácí problémy s potřebným odstupem. Sednete do letadla a za dvě hodiny vystupujete v nejchudší zemi Evropy, kde 25% obyvatel žije pod hranicí bídy.

Do Albánie jsem se vracel po dvou letech a tak jsem byl ušetřen toho šoku, který zažije každý středoevropan při první návštěvě. Po letištní ploše již nebloumali potulní psi a těch dvě stě metrů od letadla k odbavovací hale jsme již neabsolvovali pěšky, ale vezl nás stařičký italský autobus. Pokrok, který Albánie za ty dva roky zaznamenala pocítí návštěvník ihned : od letiště do hlavního města vede prvních deset kilometrů albánské dálnice. Z tisíců tun odpadků, které lemovaly cesty, již opravdu velká část zmizela a všechny fasády v centru Tirany jsou vymalovány zářivými barvami. Je kolem toho v Tiraně velká diskuse: nový starosta Edi Rama, umělec, utrácí většinu městského rozpočtu na opravu a barvení fasád, nikoli na totálně zanedbanou (či neexistující) technickou infrastrukturu. Měli jsme audienci u starosty a z jeho hlediska má pravdu, čisté centrum je něco, co je vidět a voliči to ocení.

Albánie se stále vzpamatovává z nejtvrdšího totalitního režimu, který v ní vybudoval po druhé světové válce Enver Hodža. Země byla totálně uzavřená a o hospodářské situaci hodžova režimu vypovídá i to, že ještě v roce 1990 neměl nikdo v Albánii soukromé osobní auto ani motocykl. Lidé tehdy vstávali ve čtyři ráno a šli si stoupnout do fronty na mléko, které (možná) přivezli v sedm. Očekávání Albánců po jejich revoluci v roce 1991 se zdaleka nenaplnily a Albánii zasáhly další problémy. Bezvýchodná je masivní a stále pokračující emigrace inteligence ze země. Obrovským problémem byl krach tzv. pyramidových her v roce 1997 (institucionalizovaná obdoba našeho letadla), do nichž investovala veškeré peníze většina obyvatelstva. Statisíce ožebračených občanů tehdy vzaly útokem sklady zbraní a následně vše, co jim přišlo pod ruku. Zlepšující situaci srazily k zemi rozsáhlé záplavy v září 2002. I když je dnes Albánie relativně bezpečná země, tři v loňském roce ztracení (mrtví) čeští turisté mluví za vše.

Průmysl se naprosto rozpadl. Albánie začínala prostě znovu, opravdu od nuly. Je vidět tisíce rozestavěných staveb, před dvěma lety všudypřítomné kiosky a pouliční prodavači se stěhují do nově vybudovaných obchodů. Lidé zvelebují své malé majetky, ale vůbec se nestarají o okolí. A tak vedle poměrně pěkných (i luxusních) obchodů a restaurací najdete hromady odpadků nebo odkryté kanalizační šachty. Na stavební boom navazuje neuvěřitelný dopravní ruch. Převažují staré mercedesy, které jsou největšímu držáky na rozbitých albánských silnicích. Skutečnost, že 80% všech automobilů je kradených ze západní Evropy je notoricky známá. Pan Václav Dobeš, zástupce velvyslance na české ambasádě v Tiraně, charakterizoval Albánii jako jedinou zemi na světě, kde obyvatelé opravdu přestoupili z oslů rovnou do mercedesů.

Politická kultura v Albánii téměř neexistuje stejně tak jako vymahatelnost práva. „Jak chcete dělat obchody, když osm hodin denně nejde elektřina a vy se nikam nedofaxujete nebo nemůžete poslat e-mail“, stěžoval si sekretář hospodářské komory Fatos Hodaj.Extrémně nízká životní úroveň obyvatelstva je živnou půdou pro korupci a udržuje rozvětvenou síť organizovaného zločinu.

Albánie je součástí Evropy. Již několikrát za posledních deset let hrozilo, že lokální ozbrojené nepokoje přerostou hranice země (tj. do Evropy). V souvislosti s existencí albánského etnika v sousedních zemích (hlavně v Kosovu, Makedonie a Srbsku a Černá Hory), jde zcela jistě o problémový region. A to je důvod, proč evropské i světové instituce takovým zemím věnují mimořádnou pozornost i pomoc.

Tomáš Jirsa, Hluboká nad Vltavou.