- Takovou Šumavu chceme?
- Je kůrovec trojským koněm?
- Média pomáhají extrémistům
- Šumava umírá a volá o pomoc
- Několik slov k vědeckým objevům na Šumavě
- Mediální bitva o budoucnost Šumavy
- Koloběžka
- Kauza Entropa by neměla skončit omluvou Evropě
- Jaká je cena za vládu se zelenými?
- Bramboračka, bramboračka a zase bramboračka...
- Šumava suchá, vykácená nebo zelená?
- Co hájí ruští mírotvorci? Ruské zájmy
- Šumavský park odepsal staleté lesy
- Neodepisujme srdce Šumavy
- Sedm otázek pro vedení Národního parku Šumava
- Češi v Srbsku si po staletí udržují zvyky, jazyk a kulturu
- Přemnožený kůrovec na Šumavě způsobuje škody také za hranicemi
- Aktuální stav na Šumavě
- Komplikovaná cesta Turecka do Evropské unie
- Vztah Gruzie a Ruska
- Švédský hrdina, který zachránil za války 15 tisíc Židů před smrtí, zahynul později v sovětském zajetí
- Pohled na situaci v Srbsku
- Chtějí na Šumavě zatáhnout zelenou oponu?
- Vánoční
- Zima na Lipně
- Sousedé a tetičky Baráčníci
- Využijme vstupu do Schengenského prostoru a propojme Bavorský a Šumavský národní park
- Složité cesty spravedlnosti v Kosovu
- Šumava zas a znova
- Čemu může prospět souhlas s radarem
- Co s tetřevem na Šumavě? Nechat ho v klidu
- Obrana starostů šumavských obcí
- Albánie jako zamyšlení o globálním světě
- Několik úvah o symbolice nových hlubockých zvonů
- Asie, Uzbekistán – na vlastní oči
- Na návštěvě v Srbsku
- Rumunsko – několik poznámek
- Podněstří – černá díra Evropy
- Kosovo jako problém na desítky let.
- Jugoslávie anebo Srbsko a Černá Hora?
- Chvála globalizace
- Gruzie – život mezi Evropou a Asií
- Černá Hora na cestě k nezávislosti ?
- Samostatnost Černé Hory není až tak dobrá zpráva
- Situace v Čečensku se bohužel nezlepšuje
- Jak dál s výcvikovým prostorem Boletice?
- Černobylská oblast šestnáct let po tragedii
- Ázerbajdžan
- Arménská genocida
- Arménie
- Jak jsem potkal Aluminiovou královnu
- Neschovávejte se za UNESCO
- Odvrácená tvář Afriky
- Šumava potřebuje dohodu, kompromis a také koncepci
- Cenné lesy je třeba uchovat a také zlepšit jejich stav
- Za československými legionáři na Sibiři
- Rusko, Krasnojarsk
- Situace Maďarska nechť je nám výzvou
- Pravda a mýty o státu Izrael
- Dlouhodobé změny klimatu a politika spolu souvisejí
- Ve většině zemí světa se žije mnohem hůř
- Šumavě klinká umíráček
- Podpořme demokracii v Rusku
- Zachraňme Šumavu - evropský klenot
- Kůrovec útočí
- Kůrovec nesmí ničit lesy na Šumavě
- Uznání Kosova nás v očích Srbů velmi poškodilo
Albánie jako zamyšlení o globálním světě
V neděli 28. prosince (2002) se v hlavním městě Albánie Tiraně konaly opakované komunální volby, na které mne Rada Evropy vyslala jako pozorovatele. Moje vánoční cesta do Albánie mi umožnila odpovědět na občas kladenou otázku, co v těchto zemích vlastně hledám.
V letadle jsem dostal noviny s vánočním poselstvím papeže proti všem válkám na světě. Komentáře se shodovaly v souhlasu, že papežovi přísluší starost o svět, který mu vlastně nábožensky nepatří (válka v Iráku či nekončící konflikt Blízkém východě). A kniha „nejvýznamnější“ Češky M.Albrightové, kterou mi přítel nadělil pod stromeček, vypovídá na pěti stech stránkách o potřebě pomáhat lidem na celém světě.
Každý z nás se pokouší nějakým způsobem udělat svět lepším. Pravděpodobně adoptování dítěte „na dálku“ v Indii či Africe, které se stalo v Čechách populární, pomůže světu více než moje cesty na Balkán. I z Bible nám Ježíš vzkazuje, že „cokoli jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mě jste učinili“.
Co dělám na Balkáně, když pozoruji (chcete-li kontroluji) volby či se podílím na komunálních rozvojových programech? Vyvážím demokracii. Rada Evropy a OBSE (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě) mne vysílá do těchto zemí jako reprezentanta demokratické země, člena euroatlantické aliance a za pár měsíců občana Evropské Unie. Mluvím o nás, o deseti milionech Čechů. Tak jako jsme my v minulosti vzhlíželi k Západní Evropě a očekávali (a dostávali) od ní pomoc, tak dnes obyvatelé Balkánu čí postsovětských republik vzhlížejí k nám.
Moje působení na Balkáně je pravděpodobně tím nejmenším kolečkem v mezinárodním diplomatickém stroji, ale když jsem tu možnost dostal, využívám ji. A je tu ještě jedna úžasná věc, i když to může znít jako fráze: cestování a poznávání cizích zemí dává možnost nahlížet na domácí problémy s potřebným odstupem. Sednete do letadla a za dvě hodiny vystupujete v nejchudší zemi Evropy, kde 25% obyvatel žije pod hranicí bídy.
Do Albánie jsem se vracel po dvou letech a tak jsem byl ušetřen toho šoku, který zažije každý středoevropan při první návštěvě. Po letištní ploše již nebloumali potulní psi a těch dvě stě metrů od letadla k odbavovací hale jsme již neabsolvovali pěšky, ale vezl nás stařičký italský autobus. Pokrok, který Albánie za ty dva roky zaznamenala pocítí návštěvník ihned : od letiště do hlavního města vede prvních deset kilometrů albánské dálnice. Z tisíců tun odpadků, které lemovaly cesty, již opravdu velká část zmizela a všechny fasády v centru Tirany jsou vymalovány zářivými barvami. Je kolem toho v Tiraně velká diskuse: nový starosta Edi Rama, umělec, utrácí většinu městského rozpočtu na opravu a barvení fasád, nikoli na totálně zanedbanou (či neexistující) technickou infrastrukturu. Měli jsme audienci u starosty a z jeho hlediska má pravdu, čisté centrum je něco, co je vidět a voliči to ocení.
Albánie se stále vzpamatovává z nejtvrdšího totalitního režimu, který v ní vybudoval po druhé světové válce Enver Hodža. Země byla totálně uzavřená a o hospodářské situaci hodžova režimu vypovídá i to, že ještě v roce 1990 neměl nikdo v Albánii soukromé osobní auto ani motocykl. Lidé tehdy vstávali ve čtyři ráno a šli si stoupnout do fronty na mléko, které (možná) přivezli v sedm. Očekávání Albánců po jejich revoluci v roce 1991 se zdaleka nenaplnily a Albánii zasáhly další problémy. Bezvýchodná je masivní a stále pokračující emigrace inteligence ze země. Obrovským problémem byl krach tzv. pyramidových her v roce 1997 (institucionalizovaná obdoba našeho letadla), do nichž investovala veškeré peníze většina obyvatelstva. Statisíce ožebračených občanů tehdy vzaly útokem sklady zbraní a následně vše, co jim přišlo pod ruku. Zlepšující situaci srazily k zemi rozsáhlé záplavy v září 2002. I když je dnes Albánie relativně bezpečná země, tři v loňském roce ztracení (mrtví) čeští turisté mluví za vše.
Průmysl se naprosto rozpadl. Albánie začínala prostě znovu, opravdu od nuly. Je vidět tisíce rozestavěných staveb, před dvěma lety všudypřítomné kiosky a pouliční prodavači se stěhují do nově vybudovaných obchodů. Lidé zvelebují své malé majetky, ale vůbec se nestarají o okolí. A tak vedle poměrně pěkných (i luxusních) obchodů a restaurací najdete hromady odpadků nebo odkryté kanalizační šachty. Na stavební boom navazuje neuvěřitelný dopravní ruch. Převažují staré mercedesy, které jsou největšímu držáky na rozbitých albánských silnicích. Skutečnost, že 80% všech automobilů je kradených ze západní Evropy je notoricky známá. Pan Václav Dobeš, zástupce velvyslance na české ambasádě v Tiraně, charakterizoval Albánii jako jedinou zemi na světě, kde obyvatelé opravdu přestoupili z oslů rovnou do mercedesů.
Politická kultura v Albánii téměř neexistuje stejně tak jako vymahatelnost práva. „Jak chcete dělat obchody, když osm hodin denně nejde elektřina a vy se nikam nedofaxujete nebo nemůžete poslat e-mail“, stěžoval si sekretář hospodářské komory Fatos Hodaj.Extrémně nízká životní úroveň obyvatelstva je živnou půdou pro korupci a udržuje rozvětvenou síť organizovaného zločinu.
Albánie je součástí Evropy. Již několikrát za posledních deset let hrozilo, že lokální ozbrojené nepokoje přerostou hranice země (tj. do Evropy). V souvislosti s existencí albánského etnika v sousedních zemích (hlavně v Kosovu, Makedonie a Srbsku a Černá Hory), jde zcela jistě o problémový region. A to je důvod, proč evropské i světové instituce takovým zemím věnují mimořádnou pozornost i pomoc.
Tomáš Jirsa, Hluboká nad Vltavou.