• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Kauza Entropa by neměla skončit omluvou Evropě

Daňového poplatníka musí zarazit šlendrián, s jakým se na nejvyšší vládní úrovni zadává velmi prestižní zakázka za dva miliony korun, která má navíc umělecky reprezentovat Českou republiku v Bruselu.

Myšlenka, že 27 evropských výtvarníků umělecky karikuje své země, je jistě zajímavá. Skutečnost, že Černý tuto myšlenku zneužil, zadavatele podvedl a podvodem získal prestižní výstavní místo a publicitu, je naopak ostudná.V diskusi okolo Entropy jakoby zapadla jedna z motivací, proč Černý dílo vytvořil, proč mystifikoval, proč od počátku zadání díla podváděl.

„Jestli jsem chtěl někoho urazit, je to Václav Klaus. Protože Klaus uráží Čechy,“ řekl Černý při slavnostním odhalení díla. Inteligentní Saša Vondra mohl hrát nedovtipného, nikoli však po těchto slovech.Černý se Evropě omlouvá. Je ochoten odstranit Bulharsko a vrátit vládě její dva miliony.Je ale také ochoten odstranit nápisy zesměšňující prezidenta České republiky? Nikoliv.Nechtěl přece urazit nikoho jiného než Václava Klause.Umělec má samozřejmě právo karikovat politickou reprezentaci své země, nikoli však za cenu podvodu na zadavateli veřejné zakázky.

Česká vláda se ústy svého místopředsedy či velvyslance Evropě omlouvá také. Nedokáže však vysvětlit Evropanům, že byla podvedena a že ji dílo nereprezentuje.Entropa visí a představitelé české vlády ji slavnostně odhalili. Prostor, který vláda této skládačce poskytuje, je vyhrazen právě a jen pro uměleckou reprezentaci České republiky. A Černý používá tento podvodně získaný prostor pro svá soukromá sdělení.

Jaká je tedy výsledná situace Entropy? Miliardář Bakala, dlouhodobě podporující skupinu obvykle nazývanou „pravda a láska“, věnoval deset milionů na zesměšnění Václava Klause před celou Evropou. A Česká republika k tomu poskytla prostor. Bakala i Černý zřejmě splnili svůj záměr. Saša Vondra by měl pro veřejnost podrobně rozklíčovat, jak k tomuto šlendriánu a ostudě mohlo dojít a kdo je za ně odpovědný. A ten zodpovědný by měl zvážit svoji rezignaci. Prezidenta možná může zesměšňovat umělec a jeho sponzor, nikoli však vláda, a to ještě z veřejných prostředků.

Lidové noviny, 19. 1. 2009