• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Neschovávejte se za UNESCO

Ministr kultury Martin Štěpánek poskytl do médií vyjádření k otáčivému hledišti v Českém Krumlově. „Buďto tam budete mít točnu a dostanete se na seznam ohrožených památek a vyškrtnete Český Krumlov ze seznamu UNESCO …. anebo se točna přemístí“ (Radiožurnál). I když se jedná o ministra kultury odstupujícího, jsou to vážná slova, a chce-li se ministr ke sporu o zachování otáčka vyjadřovat, neměl by se schovávat za UNESCO.

UNESCO není žádný četník a naše otáčivé hlediště by ho nezajímalo, pokud by na něj sami čeští památkáři neustále neupozorňovali. UNESCO reprodukuje názor členského státu. Tento názor je formulován českým výborem ICOMOS (památkáři) a ministerstvem kultury. Bohužel, za ministra Dostála byl názor ministerstva k otáčku negativní. S ministrem Jandákem se na krátkou dobu názor státu změnil a s příchodem ministra Štěpánka se na ministerstvo kultury opět vrátili i nepřátelé otáčka. Znovu opakuji, otáčivé hlediště není problémem UNESCO, ale problémem českých památkářů. A bude-li v budoucnu opravdu odstraněno, bude to pouze díky jejich rozhodnutí a jejich odpovědností.Na rozdíl od ministra kultury mohu veřejnost ujistit, že Českému Krumlovu vyškrtnutí ze seznamu UNESCO v žádném případě nehrozí. Samozřejmě za podmínky, že čeští památkáři přestanou do centrály UNESCO posílat svá negativní stanoviska k točně či pokud sami (ano, čeští památkáři) vyškrtnutí Českého Krumlova ze seznamu památek UNESCO nenavrhnou. Vzhledem k tomu, jak se za UNESCO neustále schovávají, předpokládám, že k tomuto kroku nebudou mít odvahu.Otáčivé hlediště, které každoročně navštíví okolo čtyřiceti tisíc spokojených diváků a které se stalo za padesát let své existence symbolem Českého Krumlova, má opět na kahánku. Stále věřím, že zůstane zachováno a obě strany dospějí k dohodě.

Českobudějovický deník | 9.12.2006 | rubrika: Jižní Čechy | strana: 28 |