• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Asie, Uzbekistán – na vlastní oči

Uzbekistán je země, kde lidé potřebují jak v létě klimatizaci (+50°C), tak v zimě topení (-15°C). Svá nejlepší léta, kdy tudy procházela „hedvábná stezka“, má toto území dávno za sebou. V devátém století odtud svět dostal „algebru“. V desátém století se zde narodil slavný lékař a filosof Avicenna. A ve čtrnáctém století odtud Amir Temur ovládal celou střední Asii včetně Moskvy. Za jeho vlády se stal Samarkand nejkrásnějším městem světa a rozpadající se památky, zařazené na seznam UNESCO, dodnes uchvacují pomalu přijíždějící turisty.

Uzbekistán byl násilně začleněn pod Sovětský Svaz ve dvacátých letech a tehdy Stalin namaloval hranice středoasijských států tak, aby byly co nejvíce komplikované, aby se místní gubernátoři nemohli nikdy dohodnout a on je musel z Moskvy usmiřovat. Asi se mu to povedlo. Za sedmdesát let komunistické diktatury polevilo náboženské cítění: mešity jsou otevřeny a většina společnosti se hlásí k islámu, ale všichni pijí alkohol a na trhu je ke koupi vepřové. V chudých podmínkách však nacházejí živnou půdu islámští radikálové, přicházející zejména z východu země, z horami sevřené Ferganské doliny, kde byl již několikrát učiněn pokus o odtržení a založení islámského státu.

Chudobný Uzbekistán (26 milionů obyvatel) je typickým příkladem totalitní postsovětské středoasijské republiky. Státu vládne pevnou rukou autoritativní prezident Karimov (zvolený ještě bývalým UV KSSS), demokratická opozice neexistuje a stávající politické strany (založené prezidentem) společně podporují politiku prezidenta. Na všudypřítomných billboardech se prezident Karimov usmívá, chválí školáky, rozmlouvá s rolníky - vlídný a usměvavý otec vlasti. Nejviditelnějším znakem režimu jsou policisté v ulicích, kteří jsou rozmístění tak, že vidí jeden na druhého. Průměrný plat v zemi je přibližně 45 dolarů měsíčně. Střední třída neměla čas vzniknout. Když jsme šli na místní fotbal, bylo policistů v ochozech stejně jako diváků. Víme z vlastní zkušenosti, že totalita reguluje vše. V Uzbekistánu mají zákon, že když stoupne teplota nad 45°C, zastavuje se práce a nebo se platí dvojnásobná mzda. A protože většina podniků je státních a stát samozřejmě peníze nemá, teplota oficiálně nad tuto hranici ještě nikdy nestoupla. Venku je 55°C, ale oficiálně 44,5°C

Do Uzbekistánu jsme jeli se senátorem Sehnalem z několika důvodů. Jednak navštívit nově ustanovený uzbecký Senát. Promluvit s místními politiky, jak to děláme my a jak by to mohli dělat oni. A také podpořit několik českých podnikatelů, kteří v Uzbekistánu již podnikají či hodlají podnikat. Ve stejný den jako my přiletěl do Uzbekistánu na státní návštěvu jihokorejský prezident a přivezl s sebou 300 podnikatelů. Bez souhlasu státní administrativy v Uzbekistánu nejde obchodovat a místní i centrální úřady musely vidět, že „čeští podnikatelé“ mají podporu státu. A to jsme (po loňské návštěvě prezidenta Klause) byli teď my. Co v Uzbekistánu české podniky dělají? Pivo, limonády, chemikálie, konfekci nebo hlubinné vrty atd. Podnikání je nesmírně složité, protože země je prolezlá korupcí a byrokracií, navíc stát uplatňuje obrovská dovozní cla a vybírá vysoké daně.

Přiletěli jsme v pondělí a ve čtvrtek ve městě Andižan (340 tis.obyvatel, 450 km východně od Taškentu) vypuklo ozbrojené povstání proti režimu. Povstalci nejprve přepadli kasárna, kde se zmocnili zbraní a pak napadli věznici, kde osvobodili asi 2 (nebo 4) tisíce vězňů. Pak se vzchopila centrální vláda, odpojila telefonní linky, vypnula mobilní síť a uzavřela oblast. Od té doby se interpretace událostí různí. Podle státní varianty (tisková konference prezidenta Karimova) byly nepokoje potlačeny za cenu 100 mrtvých. Podle světového tisku bylo zastřeleno 500 osob, což je varianta pravděpodobnější. Běžný občan tak byl odkázán na šeptandu, my za zdmi ambasády na diplomatické zdroje. V ostatních částech země se povstání v Andižanu projevilo pouze tak, že policisté na ulicích dostali samopaly. Je to jistě obrovská tragédie, je ale těžké říci, na čí stranu se postavit. Režim prezidenta Karimova zcela jistě není demokratický a potlačuje lidská práva. Povstání ale údajně vedou islámští radikálové a hrozí, že se moci ujmou muslimští fundamentalisté. A co je lepší? Taliban nebo Karimov? Ekonomickou prosperitu a svobodu, kterou země potřebuje, fundamentalisté nepřinesou. Celou situaci nejlépe vystihl jeden náš přítel, který nám poslal sms: „Hoši, je mi jedno na čí straně stojíte, ale ujíždějte rychle.“

V neděli se situace zkomplikovala. Lidé demonstrující v pátek v Andižanu si zřejmě uvědomili, že už nemají co ztratit. Tuší, že jsou všichni natočeni na kamery, že budou identifikováni a zřejmě potrestáni – i o tom president Karimov v televizi hovořil. A proto se snaží se přesunout jinam, nejlépe do blízkého Kyrgyzstánu. Jak ukázaly satelitní snímky, uprchnout se snaží tisíce lidí. Informace z hranic jsou velmi nepřesné a rozporuplné – někteří tvrdí, že jsou hranice uzavřeny z uzbecké strany, jiní že pouze z kyrgyzské. I to vše dále zvyšuje zmatek a nejistotu mezi prchajícím obyvatelstvem a může zvětšit již existující tragédii.

O událostech mluvil otevřeně polský kněz Stanislav, který v Taškentu sloužil nedělní katolickou mši pro několik desítek členů diplomatického sboru a několik místních občanů: „Tady nejde vůbec o islám, tady jde už jenom o peníze.“ Souvisí to s nedávným převratem v sousední Kyrgyzstánu, kde se „revolucí“ pouze vyměnily ekonomicky silné struktury. I v Uzbekistánu existuje prý několik desítek osob, kteří jsou díky obchodování se státem osvobozeny od placení daní. Tito lidé pak vytvářejí úzkou extrémně bohatou vrstvu lidí, kteří se prohánějí po širokých ulicích Taškentu v drahých terénních autech.

Co dělat? Určitou nadějí pro Uzbekistán může být, že prezident Karimov nemá syna, ale dvě dcery. Zní to jako vtip, ale tudy může vést cesta. I když dcery mají výjimečné postavění (obě podnikají a když „dcera“ jede někam autem, policisté zastavují dopravu a uvolňují cestu), uzbecká společnost je jako ženy nikdy nepřijme za vládce. Stárnoucí Karimov (67) ví, že nemá nástupce. Prezident založil několik politických stran, v loňském roce umožnil (s předem danými výsledky) volby do Poslanecké sněmovny a letos ustavil Senát. Všechny instituce (bez jakýchkoli pravomocí) sídlí v nových honosných budovách. Možné je, že když Karimov tolik investuje do těchto politických struktur, začne jim pomalu své pravomoci předávat. Samozřejmě existují i možnosti násilného převzetí moci jak ekonomicky silnými strukturami (mafiemi), tak islámskými fundamentalisty. Že by v Uzbekistánu došlo k převzetí moci demokratickou opozicí a k vypsání svobodných voleb je zatím pouze sen západních žurnalistů.

Tomáš Jirsa,starosta Hluboké nad Vltavoua senátor