• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Co s tetřevem na Šumavě? Nechat ho v klidu

Skoro humorné divadlo představovaly loni snahy o otevření či neotevření přeshraniční pěší stezky Modrý sloup. Když biologické hodnocení prof. Bejčka zmařilo ohlášené zkušební otevření, vyřešila mezinárodní skandál odstartovaný bavorskou stranou šalamounsky česká vláda pomocí dočasné výjimky. Po dobu pěti víkendů tak turisté mohli projít od Březníku Luzenským údolím na Modrý sloup.O otevření turistické stezky z Březníku na Modrý sloup se usilovalo řadu let. Nejprve vadila neopravená hájenka na Březníku, poté padající větve, rozbitá cesta, údajný malý zájem veřejnosti a nakonec tetřev

Předkládané důvody považuji za zástupné, směřující k záměně „železné opony“ za oponu „zelenou“. Za těmito důvody stojí otevřené snahy některých ochranářů - a někdy bohužel i vedení NP -uzavřít rozsáhlá území Šumavy pro veřejnost. Rozumějme tomu také tak, že do každého uzavřeného území existují propustky, aby právě ochranáři mohli kvalitu přírody v uzavřeném území kontrolovat.Ochranáři a správa parku argumentovali odborným posudkem chránícím tetřeva. Obec Modrava požádala o zpracování kritické analýzy tohoto posudku od soudního znalce v oboru ochrany přírody a oprávněné osoby k posuzování vlivů na životní prostředí MŽP arch. Valtra. Argument, že prof. Bejček má „vyšší odbornost“ na ochranu tetřeva než arch. Valtr, neobstojí. Šumava je natolik složitý přírodní organismus, že ochrana jednoho živočicha, tetřeva, nemůže být nadřazena nad ochranu ostatních.Analýza, kterou má obec Modrava a ostatní šumavské obce k dispozici, ukazuje, že řada odborných posudků, které navrhují uzavírat rozsáhlá území Šumavy, je účelově zpracovaných a že „nepříznivý rušivý vliv turistů na tetřeva lze považovat za zástupný spekulativní důvod k vyhnání člověka ze Šumavy“. Neboť, jak konstatuje studie, populace tetřeva je vázána zejména na vhodný biotop a potravní možnosti, přičemž na „neobtěžující“ přítomnost člověka se dokáže adaptovat, takže nepříznivý vliv turisty na jeho populaci je až na konci řetězce jeho přežití v území. Analýza také upozorňuje, že proklamovanou „bezzásahovostí“ ubývá na Šumavě tzv. „bezlesí“, jež zde představovalo dříve 30%, přičemž dnes klesá pod 5%. Tím dochází k ohrožení a zániku 350 taxonů vzácných a chráněných rostlin a ke změně pro Šumavu typického krajinného rázu. Souhlasím s autorem analýzy, že je neetické vylučovat lidi z přírody zdůvodněním, že se jedná o území tetřevů.

Českobudějovický deník | 10.2.2007 | rubrika: Publicistika | strana: 26 |