• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Dlouhodobé změny klimatu a politika spolu souvisejí

Aktivisté z ekologického hnutí Greenpeace zatloukli nedávno dveře ministerstva životního prostředí v Praze. Chtěli tak vyjádřit protest proti plánovanému zvyšování emisních limitů, jež budou moci do ovzduší vypouštět průmyslové podniky.To, že emise a změny klimatu spolu souvisejí, netvrdí jen aktivisté, ale v podstatě všichni vědci, kteří se tématem zabývají. Celou věc proto nelze brát na lehkou váhu. Musíme si však položit otázku, nakolik podobné akce pomohou k řešení daného problému. Pár prken na dveřích ministerstva totiž nevyřeší nic. O předloženém plánu se nyní povede diskuse. Argumenty se zcela jistě budou pohybovat v odborné rovině jak na straně aktivistů, tak na straně zástupců průmyslu. Je ovšem nehoráznou chybou, když mluvčí ministerstva prohlašuje, že ministr "sám ale do diskuse nechce vstupovat, aby nebyla zpolitizována".

Celá záležitost totiž není pouze odborný problém, ale hlavně problém politický. Jedná se o posouzení a vyvážení rozličných veřejných zájmů. Veřejným zájmem je jak prosperující ekonomika, tak zdravé životní prostředí. Různými pravidly se musíme snažit mezi oběma zájmy najít rozumnou rovnováhu. A právě k hledání této rovnováhy volíme vlastní politické zástupce. Politická debata nemůže být odtržená od odborných argumentů, ale zatímco rozhodnutí politiků lze ocenit a přehodnotit ve volbách, odborníky nebo aktivisty nikdo k zodpovědnosti volat nebude. Příklad bychom si mohli vzít z Velké Británie. Byla tam zveřejněna tzv. Sternova zpráva o globálním oteplování. Na popud britské vlády (tedy politiků) se tým pod vedením renomovaného ekonoma sira Nicholase Sterna pokusil vyčíslit důsledky změny klimatu pro globální ekonomiku. Není ani tak důležité, jak přesná jsou čísla, ke kterým zpráva dospěla. Závěr, že preventivní opatření budou podstatně levnější než důsledky nicnedělání, však zní rozumně.

Důležitější je to, že se o tématu vede fundovaná politická debata. Výsledkem bude kompromis. Na tom není nic špatného. Politici ovšem musí být jeho nedílnou součástí, nikoli být pod rouškou depolitizace vyloučeni (což naznačuje zatlučení dveří ministerstva), či se dokonce sami z debaty stahovat. Pokud by tomu tak nebylo, ztratily by volby a samospráva jakýkoli smysl.