• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Média pomáhají extrémistům

Jako starosta Hluboké nad Vltavou jsem se aktivně účastnil příprav zasedání ministrů zahraničních věcí na hlubockém zámku.Asi měsíc před samotným zasedáním dorazilo do podatelny městského úřadu ohlášení jistého pana Štěpánka o shromáždění »Proti zahraniční politice Evropské unie«. Pan Štěpánek nahlásil, že shromáždění bude probíhat v centru města, každý den od 8 do 22 hodin a zúčastní se ho 500 osob. Oznámení splnilo všechny formální náležitosti a (po konzultaci s ministerstvem vnitra) nebyl důvod je zakázat. Tento jeden papír odstartoval neuvěřitelnou lavinu. Média totiž v panu Štěpánkovi brzy odhalila místopředsedu extremistické Dělnické strany.

Jako starosta jsem pana Štěpánka v souladu se zákonem písemně informoval o dopravních a dalších omezeních v Hluboké nad Vltavou a požádal ho o spolupráci. Pan Štěpánek reagoval prohlášením citovaným v ČTK, že nebude skákat, jak policie a starosta píská, a že demonstranti budou pochodovat na (usnesením vlády uzavřený) zámek. Upřesnil, že jich nebude 500, ale jen 100 až 200.

Vzhledem k důležitosti zasedání přijala Policie ČR taková opatření, kterým rozuměl i pan Štěpánek a souhlasil s konáním shromáždění Dělnické strany pouze na náměstí v Hluboké, a to první den zasedání v 17 hodin. Celý týden před tím bylo avizované shromáždění Dělnické strany mnohokrát citováno všemi médii včetně České televize. A reakce občanů města? Lidé měli pocit, že demonstrující neonacisté zboří Hlubokou. Maminky ve školce se dohadovaly, že na víkend odjedou, aby se dětem něco nestalo, kostelnice ohlásila, že uzavře kostel, hoteliéři na náměstí projevovali obavy, zda mají riskovat zničení svého majetku.

Extremistů se nakonec na náměstí sešlo pouhých 35. I tak se shromáždění ocitlo v přímém přenosu České televize. Jedny noviny (Deník) dokonce uveřejnily na titulní straně vedle sebe stejně velké fotografie ministra Schwarzenberga a předsedy Dělnické strany Vandase, jako by se jednalo o hlavní aktéry hlubockého zasedání. Rozumím, že média musí informovat o konfliktech i politickém extremismu. Ale poskytovat tolik prostoru extremistické Dělnické straně je medvědí služba, která jednou může společnosti přerůst přes hlavu.

Hospodářské noviny, 1. 4. 2009