• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Bramboračka, bramboračka a zase bramboračka...

ODS stojí před opravdu těžkou volbou. Její předseda Mirek Topolánek kritizuje kraje za vytvoření koalic s ČSSD, zatímco první místopředseda kritizuje jeho za jednání s ČSSD o smíru během českého předsednictví. Všem je ale přitom jasné, že se ODS a ČSSD musí nejen na předsednictví, ale i na některých reformách domluvit. Ale jak to udělat, aby dohoda s ČSSD nebyla ani nahá, ani oblečená, nešla ani pěšky, ani za vozem, a přitom nebyla ani opoziční a ani smlouva?

Média spekulují o odvolání Tomáše Julínka coby ministra, který „prohrál krajské volby“. Přitom je to však jediný ministr, který po dvaceti letech tlachání tolik potřebné reformy zdravotnictví opravdu provádí. A první výsledky Julínkových reforem jsou již evidentní. Ovšem, včetně prohraných voleb. A to nemluvím o tom, že při bližším zkoumání i řada nových sociálnědemokratických hejtmanů pochybuje o tom, proč by pacienti nemohli přispívat na stravu v nemocnicích, když „jíst přeci musí i doma“. Komentátoři českých listů jsou zděšení, jak do vedení některých krajů nastupují nomenklaturní kádři bývalé KSČ, jiní novináři pak z toho, jak ODS v některých krajích pošlapává své principy a přistupuje na proplácení poplatků v krajských nemocnicích. A soukromí lékaři a lékárníci již dnes připravují žaloby na porušování pravidel volné soutěže. Ano, nejlépe by se vládlo v koalicích se zelenými, ti nikomu nevadí a jsou miláčky médií, ale ti zatracení voliči…

Světová finanční krize je opravdu vážná věc. Některé státy EU jsou před státním bankrotem a propouští se i u nás. Onehdy jsem jednomu voliči neuměl odpovědět na otázku, zda jsou státní dluhopisy součástí konkurzní podstaty státu. Je samo o sobě absurdní a nesplnitelné, jak se vlády předhánějí v zárukách za téměř všechny vklady obyvatelstva. Ale nakonec, i když je to nereálné, je to stále jedno z těch lepších opatření, které světoví velikáni navrhují. Na světové finanční krizi se přiživuje kde kdo. Aby se ministr Bursík neurazil na mne, budu citovat dánského profesora Bjorna Lomborga z úvodníku LN 20. 11. 2008: „… mnoho zelených rozumbradů začalo tvrdit, že finanční krize pouze zvýrazňuje potřebu zasáhnout proti klimatickým změnám … argument o zelené revoluci má ten háček, že se neobtěžuje zabývat hospodárností.“ A mluvit o hospodárnosti v době finanční krize mohou pouze škarohlídi anebo Klaus.

Ještě je tu odmítaná i velebená Lisabonská smlouva a velebené i odmítané smlouvy o americkém radaru. Dohodnout se s ČSSD, že každý udělá nějaký ústupek a schválíme oboje, není možné, protože by to byl zavrženíhodný politický handl, zrada na voličích (kteří však v parlamentních volbách ani o radaru ani o „Lisabonu“ nehlasovali) a k tomu se žádná strana nesníží. A tak se může stát, že budeme bez „Lisabonu“ i bez radaru, ale zato politicky křišťálově čistí.

ČSSD má dnes nesporně jednu výhodu. Její šéf Jiří Paroubek tak dlouho utahoval šrouby v poslaneckém klubu, až strana dnes zní opravdu jedním (jeho) hlasem. Nebude však v budoucnu překvapením, že vyhrané krajské volby, čtrnáct nových hejtmanů a desítky radních pomohou tuto jednotu zase roztříštit?

Málem bych zapomněl. Před osmi lety Mrázek telefonoval Šafrankovi a zmínil se o „Téčkovi“ a „Íčkovi“. Z uniklých (prodaných) policejních odposlechů ale také vyplývá, že Bakalář a Umaštěnec již dopředu věděli o transakci s IPB do ČSOB. Co z toho vyplývá? No přeci, že pravděpodobně ani Téčko, ani Íčko a s jistotou ani Bakalář či Umaštěnec, nemohou být zvoleni předsedou ODS, protože jsou mediálně zničitelní. Nu, alespoň jedna jistota v této politicko mediální bramboračce.

publikováno 30. listopadu 2008 na blogu idnes (jirsat.blog.idnes.cz)