- Takovou Šumavu chceme?
- Je kůrovec trojským koněm?
- Média pomáhají extrémistům
- Šumava umírá a volá o pomoc
- Několik slov k vědeckým objevům na Šumavě
- Mediální bitva o budoucnost Šumavy
- Koloběžka
- Kauza Entropa by neměla skončit omluvou Evropě
- Jaká je cena za vládu se zelenými?
- Bramboračka, bramboračka a zase bramboračka...
- Šumava suchá, vykácená nebo zelená?
- Co hájí ruští mírotvorci? Ruské zájmy
- Šumavský park odepsal staleté lesy
- Neodepisujme srdce Šumavy
- Sedm otázek pro vedení Národního parku Šumava
- Češi v Srbsku si po staletí udržují zvyky, jazyk a kulturu
- Přemnožený kůrovec na Šumavě způsobuje škody také za hranicemi
- Aktuální stav na Šumavě
- Komplikovaná cesta Turecka do Evropské unie
- Vztah Gruzie a Ruska
- Švédský hrdina, který zachránil za války 15 tisíc Židů před smrtí, zahynul později v sovětském zajetí
- Pohled na situaci v Srbsku
- Chtějí na Šumavě zatáhnout zelenou oponu?
- Vánoční
- Zima na Lipně
- Sousedé a tetičky Baráčníci
- Využijme vstupu do Schengenského prostoru a propojme Bavorský a Šumavský národní park
- Složité cesty spravedlnosti v Kosovu
- Šumava zas a znova
- Čemu může prospět souhlas s radarem
- Co s tetřevem na Šumavě? Nechat ho v klidu
- Obrana starostů šumavských obcí
- Albánie jako zamyšlení o globálním světě
- Několik úvah o symbolice nových hlubockých zvonů
- Asie, Uzbekistán – na vlastní oči
- Na návštěvě v Srbsku
- Rumunsko – několik poznámek
- Podněstří – černá díra Evropy
- Kosovo jako problém na desítky let.
- Jugoslávie anebo Srbsko a Černá Hora?
- Chvála globalizace
- Gruzie – život mezi Evropou a Asií
- Černá Hora na cestě k nezávislosti ?
- Samostatnost Černé Hory není až tak dobrá zpráva
- Situace v Čečensku se bohužel nezlepšuje
- Jak dál s výcvikovým prostorem Boletice?
- Černobylská oblast šestnáct let po tragedii
- Ázerbajdžan
- Arménská genocida
- Arménie
- Jak jsem potkal Aluminiovou královnu
- Neschovávejte se za UNESCO
- Odvrácená tvář Afriky
- Šumava potřebuje dohodu, kompromis a také koncepci
- Cenné lesy je třeba uchovat a také zlepšit jejich stav
- Za československými legionáři na Sibiři
- Rusko, Krasnojarsk
- Situace Maďarska nechť je nám výzvou
- Pravda a mýty o státu Izrael
- Dlouhodobé změny klimatu a politika spolu souvisejí
- Ve většině zemí světa se žije mnohem hůř
- Šumavě klinká umíráček
- Podpořme demokracii v Rusku
- Zachraňme Šumavu - evropský klenot
- Kůrovec útočí
- Kůrovec nesmí ničit lesy na Šumavě
- Uznání Kosova nás v očích Srbů velmi poškodilo
Jak dál s výcvikovým prostorem Boletice?
V poslední době proběhla tiskem mediální přestřelka mezi armádními generály a představiteli jihočeského kraje o budoucnosti vojenského výcvikového prostoru Boletice. Oč vlastně jde?„Boletice“ je 220 kilometrů čtverečních území v okrese Český Krumlov, mezi obcemi Horní Planá, Kájov, Chvalšiny a Ktiš. V dobách svého vzniku ležela obec na významné křižovatce obchodních stezek z Lince do Netolic a dále do vnitrozemí. Vojenským újezdem byly prohlášeny po válce a po odsunu německého osídlení v roce 1947. I když se jedná o vojenský výcvikový prostor, na tomto území dnes žije 270 civilistů, kteří mají místo starosty přednostu újezdního úřadu. Na území Boletic existuje školka, obchod, pohostinství a další občanská infrastruktura.
Co to znamená převedení Boletic pod civilní správu? Jedná se samozřejmě o dlouhodobý a novým zákonem daný proces, který mimo jiné zahrnuje nahrazení výcvikových prostor armádě, zpracování ekologického auditu a následné odstranění ekologických škod po cvičení armády, obnovu katastrálních území a převedení majetku na jihočeský kraj, převedení historického majetku na okolní obce a také na nově vzniklou samosprávnou obec Boletice. V neposlední řadě dojde také k nahrazení přednosty újezdního úřadu zvoleným starostou. Je také potřeba armádu ujistit, že souhlasem s opuštěním Boletic nedojde k dominovému efektu, kdy by přišla o další čtyři vojenské prostory. Naopak. V jihočeském kraji armáda sama opustila většinu posádek (Tábor, Český Krumlov) a prostor původně sloužící k jejich výcviku tedy logicky ztrácí na významu. Jsou-li v okolí ostatních vojenských újezdů posádky umístěny, jde o zcela jinou situaci.
A proč vlastně Jihočeský kraj Boletice do civilní správy chce? Podívejme se na mapu. Boletice leží vedle turisticky atraktivní lipenské nádrže. Avšak v době, kdy se nechceme či nemůžeme koupat je jednou bariérou pro turistiku vodní břeh Lipna a druhou pak hranice vojenského prostoru. Ve vzniklém koridoru podél silnice Černá v Pošumaví - Horní Planá se turistika prostě nedá provozovat. Naopak, padesát let ukrytá krásná boletická příroda i stavební památky se zcela jistě stanou turistickým lákadlem. Uprostřed boletického prostoru totiž leží jedna z nejstarších sakrálních památek jihočeského kraje, románský kostel sv. Mikuláše z 13.století. Prostor Boletic byl z velké části prohlášeny chráněným ptačím územím Natura 2000 a nachází se na něm řada chráněných rostlin a živočichů. Boletická příroda je opravdu překrásná. To všechno jsou ale důvody, proč by se prostor měl otevřít, aby si tuto krásu mohlo užívat nejenom oněch 220 stálých obyvatel tohoto území. Zatímco příroda zůstala pod vojenskou správou (podobně jako na Šumavě) zachována, stavební památky jsou v neutěšeném stavu. To je ale průvodní jev všech vojenských prostorů a celých bývalých Sudet. Možná můžeme být rádi, že kostel sv.Mikuláše nesloužil jako vojenský cíl tak jako statky v jeho okolí. Velkou zásluhu o záchranu kostela má občanské sdružení „Kostel sv. Mikuláše Boletice“, které se po revoluci zasloužilo o jeho základní opravu. Horní část lipenské nádrže nutně také potřebuje zimní rekreační programy. Příklad obce Lipno a lyžařského areálu Kramolín ukazuje, že to funguje. Nezaměstnanost v obci Lipno je téměř nulová, nezaměstnanost v Horní Plané, Černé (a v Boleticích) je od 12% do 18%. Obložnost, tedy využití lůžek na Lipně je 60%, v Horní Plané 25%. A boletické kopce, i když to zvenčí třeba nevypadá, skýtají možnost vybudování lyžařského areálu. Nemusí se jednat pouze o navrhovaný areál Chlum, řada kopců přesahuje 1000 m.n.m.
Obyvatelé Boletic se převedení prostoru pod civilní správu brání. Pocit, že přijdou o práci, je mylný. Vojáci spjatí s výcvikem budou převeleni a ostatní pracovní místa zůstanou zachována. Ať již jde o lesáky, hajné, cestáře a podobně. Naopak, převodem pod civilní správu vzniknou nová pracovní místa, ať již v cestovním ruchu, v samosprávě, ochraně přírody či při likvidaci ekologických škod. Důležité je, že zastupitelstva obcí sousedících s vojenským újezdem a jejich starostové převedení pod civilní správu podporují. Jsou si vědomi toho, že využitím tohoto území pro civilní rozvoj můžeme všichni jen získat.
Tomáš Jirsasenátor (i v Boleticích).