• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Vztah Gruzie a Ruska

Zakavkazská republika Gruzie, ležící na okraji Černého moře se zhruba čtyřmi a půl miliony obyvatel, se v poslední době potýká se značným napětím, jež se v nedávných měsících vystupňovalo mezi ní a Ruskou federací. Důvodem zostřených vztahů mezi oběma státy jsou dvě separatistické republiky Abcházie a Jižní Osetie ležící právě na území Gruzie.

Obě gruzínské enklávy se silnými vazbami na Moskvu vyhlásily v 90. letech 20. století jednostrannou nezávislost (v této souvislosti připomeňme, že ani jedna z republik nebyla dosud oficiálně uznána žádným státem světa).Hlavní zdroj napětí gruzínskoruských vztahů představuje skutečnost, že Ruská federace disponuje v obou těchto oblastech – navzdory pochopitelné nelibosti Gruzínců - značným vlivem.

Rusko se ze strachu před separatistickými tendencemi uvnitř vlastního státu brání oficiálnímu uznaní abcházské a jihoosetské nezávislosti. Přesto využívá skutečnosti, že po neúspěšném gruzínském pokusu o opětovné připojení obou oblastí ozbrojeným zásahem z počátku devadesátých let, pobývají v Abcházii i v Jižní Osetii ruské vojenské jednotky. Ty mají v těchto regionech dohlížet na zachování míru.

Svůj vliv v těchto oblastech navíc Rusko v několika posledních letech posílilo masivním vydáváním ruského občanství tamním obyvatelům. Zhruba 80% Abcházců a Osetinců tak v současné době disponuje Moskvou vydanými pasy. Již tak napjatá situace se vyhrotila v dubnu tohoto roku. Na snahu v lednu opětovně zvoleného gruzínského prezidenta Michaila Saakašviliho získat podporu Západu pro nahrazení ruských mírových sil v Abcházii a Jižní Osetii jednotkami mezinárodními, ruská strana hned zareagovala. Prohlásila, že v případě gruzínského ozbrojeného útoku na Abcházii a Jižní Osetii odpoví vojenskými prostředky i Rusko. Svá slova Moskva zdůvodnila právě ochranou práv ruských občanů žijících na území Gruzie.

Podobné přestřelky mezi vedením Gruzínské republiky na jedné straně a Ruskou federací na straně druhé tak pokračují dál. Řešení abcházské a jihoosetské otázky zatím ale i po mnoha letech zůstává stále v nedohlednu.

Českobudějovický deník, 20. 5. 2008