• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Sedm otázek pro vedení Národního parku Šumava

Spor o to, zda kůrovec páchá na Šumavě zlo či dobro, nekončí. Šumavské obce podávají správní žalobu na ministra Martina Bursíka, Jihočeský kraj žádá vládu o jmenování vládního zmocněnce, vedení parku i ministerstvo životního prostředí si jsou však jisti svým postupem. Spor se nyní vede o to, jak se projeví asi 140 000 m3 dřeva záměrně nezpracovaného po orkánu Kyrill.

Nezávislí lesníci potvrzují, že stromy v nejcennějším pralesním zbytku Šumavy, tzv. Černohorském pralese, který se rozkládá nad pramenem Vltavy, jsou již navrtány kůrovcem.Na patách těchto více než třísetletých stromů patřících k původnímu genofondu šumavských smrků se hromadí „piliny“, drtinky, které z kůrovcových závrtů padají po kmeni k zemi.Prameny Vltavy jsou vpravdě českým národním symbolem. Zasáhneme proti kůrovci, nebo se bude nadále tvrdit, že jde o „přirozenou obnovu horských smrčin“?Podle nezávislých lesníků je na Trojmezné pod Třístoličníkem v těsné blízkosti ponechaného polomu z minulého roku již asi 10 tisíc nových kůrovcových stromů.Stromy staré více než tři sta let přežily všechny vichřice a ostatní nepohody právě proto, že jim generace lesníků poskytovaly ochranu před kůrovcem.

Bude tragickou ironií šumavské historie, že právě to nejcennější, její pralesy, zlikviduje existence národního parku? Vlastně ne národní park, ale filozofie vedení parku, že ochrana proti kůrovcům, poskytovaná lesům po staletí, byla omylem minulosti a správný stav péče národního parku je tzv. „divočina“? Spolu s lesními odborníky jsme formulovali sedm otázek pro vedení Národního parku Šumava. Odpovědi na ně jsou podle našeho názoru důležitým ukazatelem, jaký je skutečný stav kůrovcového nebezpečí na Šumavě.

Probíhá experiment se suchým lesem opravdu pouze na třech procentech území Šumavy, jak se veřejnosti tvrdí? Prosíme vedení Národního parku Šumava, aby seznámilo veřejnost s odpověďmi na následující otázky v daném pořadí:

  1. Jak je monitorován nárůst (počet) kůrovcových stromů vzniklých v těsné blízkosti ploch s nezpracovanými smrky po orkánu Kyrill aEmma?
  2. Jaký je nyní rozsah zásahové plochy, kde se proti kůrovci zasahuje trvale?
  3. Jaký je v současné době rozsah bezzásahové plochy vzhledem ke kůrovci?
  4. Na jaké ploše je kůrovec (přírůst napadených stromů) průběžně monitorován?
  5. Na jaké ploše je kůrovec (přírůst napadených stromů) monitorován v jiném intervalu a jakým způsobem?
  6. Jaká je plocha dosud odumřelých mateřských porostů vlivem kůrovců?
  7. Jaká je plocha lesa padlého a ponechaného bez zpracování po orkánu Kyrill a Emma?

Jiřina Rippelová, Tomáš Jirsa, Josef Kalbáč, senátoři ze Šumavy

Českobudějovický deník, 20.6. 2008