• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Chvála globalizace

Okurková sezóna, novináři a některá nešťastná vystoupení vysokých státních úředníků udělala ze zářijového zasedání MFF a Světové banky černou můru naší současnosti. Od skutečnosti, že se jedná o prestižní a vysoce reprezentativní akci, doslova o prezentaci úspěchu České republiky, se došlo téměř k přípravám na mobilizaci. Předzásobte se léky a potravinami, opusťte Prahu a zatáhněte rolety. Nemáme daleko k tomu jít schovat slepice a dcery.

Spolu s mobilizací se media předhánějí v odsudcích obou organizací i globalizace jako celku. Z tisíců realizovaných projektů jsou vybrány ty nejméně povedené, boj proti chudobě je prezentován jako zákeřné vydírání. Je moderní být proti globalizaci, být proti nadnárodním finančním institucím. Jak jednoduché je být moderní.

Globalizace je přirozený vývoj lidské společnosti. Není výmyslem úředníků Světové banky nebo nástrojem amerického imperialismu. Je jistě potřeba o ní diskutovat, je potřeba hledat její další cesty, ale nelze ji zrušit. A kritika bez alternativ je mlácení prázdné slámy.

Dříve měly navrch země s rozsáhlým přírodním bohatstvím, či výhodnou geografickou polohou. V éře globalizace se podmínky podle mého názoru vyrovnávají : šanci dostává vzdělání, invence, podnikavost, schopnost adaptace novým podmínkám apod. A takových případů je i v Česku nespočet. A v srpnu si přijede téměř pět tisíc světových finančníků a politiků tuto zemi prohlédnout. Jedou k nám, do České republiky. Budou jednat o tom, jak dál proti světové chudobě, jak zamezit finančním krizím, které chudobu přinášejí, jak oddlužit předlužené. A o tom všem o globálních problémech, budou jednat u nás, v malé zemi v srdci Evropy.

Ostatně, pád světového komunismu v roce 1989 byl také částečně důsledkem globalizace. Totalitním režimům se více dařilo v době předglobalizační. S nástupem nových technologií (a tehdy to byly pouze kopírky, faxy, satelity a první osobní počítače) se nedal dlouho režim založený na lži nedostatku informací provozovat.

Niterně jsem spíše milovník klidu maloměsta a neshledávám žádné potěšení v „surfování na internetu“. Ale v současné negativní kampani musím zvolat CHVÁLA GLOBALIZACI !

Tomáš Jirsa, starosta Hluboké nad Vltavou