• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Mediální bitva o budoucnost Šumavy

O budoucnost Šumavy probíhá mediální bitva. V jižních Čechách se před krajskými volbami k experimentu se vznikem „divočiny“ na Šumavě vyjádřily všechny politické strany. Vítězná ČSSD, ODS, KDU-ČSL i KSČM jasně deklarovaly svůj nesouhlas s usycháním Šumavy a s ničením hodnot, pro které byl Národní park vyhlášen. Jediná Strana zelených se beze zbytku postavila za současnou koncepci Národního parku a ve volbách zcela propadla. V obcích na Šumavě získali zelení ve volbách ještě o procento méně, než na celokrajské úrovni. Svaz obcí Národního parku Šumava inicioval petici „Zachraňme Šumavu“, ve které veřejnost vyzývá vládu a parlament, aby se usychající Šumavou urychleně zabývaly. Petici podepsalo již více než pět tisíc lidí. Tolik názor veřejnosti

Naopak vedení Národního parku a úzká skupina vědců se snaží přesvědčit veřejnost, že tzv.“divočina“, bezzásahovost či ponechání bývalých hospodářských lesů „přirozenému“ vývoji je pro Šumavu ta nejlepší a nejmodernější ochrana přírody. Součástí této ochrany bylo ponechání několika set tisíc smrků vyvrácených po orkánu Kiryll bez povšimnutí a zpracování, což uprostřed smrkových monokultur vyvolalo vznik velkoplošné kůrovcové kalamity. Do divočiny je navíc zakázán přístup, protože tam žije tetřev, a rozsáhlá území jsou určena pouze k výzkumu a ochraně „přírodních procesů“. Kolem existujících turistických cest jsou napadené stromy káceny později jako souše a to i za použití výbušnin. Vedení Národního parku má miliony korun na svojí propagaci a masivní kampaní se snaží veřejnost přesvědčit, že usychání tisíců hektarů lesů je prováděno na vědeckém základě. Média jsou zahlcována tiskovými zprávami o rychlé obnově horských smrčin, výstupy z tiskových konferencí a workshopů stále stejného okruhu vědců, kteří veřejnost přesvědčují, že usychání Šumavy je ta správná budoucnost. Že jako oběť tohoto experimentu uschly staleté lesy na Pramenech Vltavy, Černohorský prales, pralesní zbytky na Trojmezné či lesy okolo Plešného jezera vědci nezmiňují. A když, tak říkají, že staré stromy někdy musí zemřít, tak proč ne teď.

Vedení parku se klamavou mediální kampaní snaží vyvinit z obrovských škod, které svým experimentem na Šumavě páchají. Navíc se snaží přesvědčit veřejnost, že stromy, které kůrovec zničil na ohromující ploše (tisíce hektarů), jsou jen malé ostrůvky. Lesničtí odborníci mnohokrát Národní park varovali, že kůrovcová kalamita se dá zastavit pouze lesnickým způsobem, tedy pokácením a odkorněním napadených a již mrtvých stromů. Po masivní kampani proti kácení se k tomuto kroku vedení Národního parku ještě neodhodlalo. K hubení kůrovce používá vrtulníku anebo stříká na stromy z vodních děl vědecký objev, entomopatogenní houbu Beauveria „hubící“ kůrovce. Šumavské obce podaly žalobu na ministra Bursíka, na vedení Národního parku pak soudní znalec v oboru ochrany lesa ing. Ivo Vicena,CSc. Soudní pře běží, kůrovec postupuje ale mnohem rychleji. Přinese rok 2009 tolik potřebný zásah proti kůrovcové kalamitě na Šumavě?

Tomáš Jirsa (ODS), Jiřina Rippelová (ČSSD) - senátoři na Šumavě

Právo, 28. 1. 2009