• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Přemnožený kůrovec na Šumavě způsobuje škody také za hranicemi

V polovině května proběhl v Rakousku v AigenSchlägl mezinárodní seminář zaměřený na stav a budoucnost lesů napadených kůrovci na hranici mezi Českou republikou, Rakouskem a Německem. Seminář se uskutečnil pod záštitou klášterních lesů Schlägl, které jsou proslulé hospodařením, šetrným k přírodě.

Bez ochrany

Přibližně stovka účastníků z Rakouska, Německa a České republiky si vyslechla přednášky na ostře sledované téma. Probíraly se dopady na soukromý majetek i prognózy dalšího vývoje.Představy ochrany přírody přednesli ředitel Národního parku (NP) Bavorský les Karl Friedrich Sinner a náměstek Národního parku Šumava Libor Hošek.Zatímco rozlohou více než dvakrát menší NP Bavorský les směrem do vnitrozemí po tlaku dalších vlastníků vytvořil ochranné pásmo, NP Šumava tento problém neřeší ani ve vnitrozemí, ale ani na státní hranici. Konflikt vyvolává kůrovec přemnožený v tzv. bezzásahové zóně parku Šumava v oblasti Trojmezné v okolí Plešného jezera. Vymezená zóna totiž zasahuje až na hranici s Rakouskem i Německem, takže způsobuje přímé odumírání sousedních lesů.Po referátech následovala pod vedením Johannese Wohlmachera exkurze k Trojmezné, kde v současné době na české straně stojí i leží desítky tisíc stromů napadených kůrovcem.

Rojení kůrovce

Že se pravděpodobnost ohrožení rovná téměř jistotě, se účastníci mohli snadno přesvědčit již nyní.I v těchto vysokých polohách (asi 1360mn.m.) již totiž probíhalo rojení kůrovců stejně jako v nížinách, a to nad zbytky sněhu !Nepřijde-li chladné léto, bude kůrovec i v těchto vysokých výškách mít dvě generace, a situace se proto bude velmi rychle zhoršovat.Zahraniční vlastníci lesů se proto ptají, kdo jim uhradí škody, které jim bezzásahový režim na Šumavě působí. Spor se pravděpodobně tedy posune na vládní úroveň.

Českobudějovický deník, 29.5. 2008