• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Rusko, Krasnojarsk

ZÁŽITKY Z CEST

Když jsem se připravoval na cestu na Sibiř, ukazovala televizní stanice CCN 6 stupňů během dne a v noci dokonce pod nulou. V den mého příletu do Krasnojarsku začalo sibiřské babí léto a teploty se blížily ke třicítce.

Krasnojarsk byl jednou z bran do sibiřských gulagů. Z doby, kdy tudy projížděly tisíce transportů a probíhalo přesidlování celých národů, zůstalo v Krasnojarsku 94 národností. Pravděpodobně i tento národnostní mix spolu s novými imigranty (např. celá nová čínská čtvrť) přispívá k výjimečnému postavení Krasnojarsku v celém Rusku.Bohatství Sibiře je v Krasnojarsku vidět na každém kroku. Lidé jsou moderně oblečeni, ulicemi se prohání tisíce nových krásných aut, v centru jsou luxusní obchody i stovky nových budov. Staví se všude. Místní starosta se chlubí tím, že v přepočtu na obyvatele jsou první v investicích z celého Ruska. Je zde funkční průmysl, rozsáhlé nerostné bohatství, těží se zlato, vyrábí hliník, papír. Obrovská hydroelektrárna zásobuje levnou elektřinou celý region. Peníze jsou cítit všude. Bohatí Krasnojarci jezdí na dovolenou do Karlových Varů, chudší do Číny. Nicméně, všude je také vidět "starý Sovětský svaz". Celé kolonie dřevěných domů bez vody a kanalizace, špinavá zákoutí. Žebrající důchodci a opilci před kostelem.Krasnojarské nádraží je vstupní bránou do města, protože Rusové většinou cestují vlakem. Jsme v samém centru Sibiře. Na východ do Moskvy tři dny, na západ do Vladivostoku také tři dny. Nádraží je opravdu symbolem bohatství města. Nově opravené, čisté, postavené v mramoru, mědi a tvrdém dřevu. Poprvé jsem v Rusku zažil čisté veřejné záchody. Před nádražím je několik krásných fontán. Ty pro Rusy představují vnímání krásy města. Město buduje desítky fontán, některé opravdu grandiózní, ačkoliv všude mimo střed města jsou ještě rozbité chodníky a silnice...Sibiř je opravdu krásná a bohatá a Rusko má konečně šanci toto bohatství využívat. Bohužel budoucnost Ruska je nadále nestabilní. Neexistence nezávislých politických stran a silný prezidentský systém nedávají záruku, kdo a co přijde po Putinovi, až mu skončí mandát. Variant je mnoho a demokratický rozvoj je pouze jedna z nich.

Českobudějovický deník | 26.9.2006 | rubrika: Publicistika | strana: 26 |