• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Gruzie – život mezi Evropou a Asií

Posledních několik dní v březnu jsem měl možnost strávit v Gruzii. Byl jsem součástí vyjednávacího týmu Evropské komise a Rady Evropy s gruzínskými starosty o vytvoření národní asociace měst a spolupráce municipalit s novým vedením státu. Již z letadla je vidět, jak se nad hlavním městem Tbilisi se tyčí obrovská socha Matky Gruzie třímající v jedné ruce meč, v druhé ruce číši vína. Monument symbolizuje vztah Gruzie k přátelům (číše) a nepřátelům (meč). Meč jako symbol vyplývá z tisícileté historie Gruzie, kdy zemi ničili a drancovali Peršané, hordy středoasijských chánů, Arabové i Turci. A posledních sedmdesát let komunisté.

Gruzie, kavkazská postsovětská republik, tři a půl milionu obyvatel. Vztah k Rusům se dácharakterizovat dvěma věcmi: Ruština jako jazyk zcela zmizela ze života (a zmizela také azbuka z nadpisů na obchodech) a na moji otázku, jak dlouho byla Gruzie součástí Sovětského Ruska mi náš překladatel odpověděl: „Poprvé nás Rusové okupovali v roce 1921“. Nenávist k sovětskému Rusku vyvrcholila v Gruzii v roce 1957, kdy povstání krvavě potlačily (jako v Maďarsku) ruské tanky. Dvacet let později byly tanky v ulicích znovu. Tehdy do ulic vyšli snad všichni Gruzínci demonstrovat proti zavedení Ruštiny jako jediné úřední řeči - a vyhráli. Demonstranti si také vynutili na Sovětském Svazu nezávislý stát v roce 1990.

Přelom roku 2003/4 patřil ve všech zpravodajstvích světa Gruzii. Se zpožděním tam proběhla demokratická revoluce a výměna zkorumpovaného postkomunistického vedení. V Gruzii panuje po svržení Ševarnadzeho všeobecně velké nadšení a očekávání. Dokonce i taxikář, který mne vezl z letiště komentoval situaci, že po březnových parlamentních volbách bude všechno lepší. Na otázku co považuje za nejdůležitější říká: „Půjde elektřina a důchodci budou dostávat důchody“.

Nově zvolený president Michael Saakashvili je zcela jistě proevropskou postavou, studoval ve Francii a jeho žena je Dánka. Svrženému Ševarnadzemu bylo garantováno bezpečné žití v Tbilisi, což je také respektováno. Součástí revolučních dohod však byl pouze on a tak je dnes již zatčen Ševarnadzeho zeť pro rozsáhlou korupci a ze stejného důvodu sedí ve vězení dalších pět ministrů. Nový prezident kompletně mění a zeštíhluje státní administrativu a dosazuje do ní mladé nezkorumpované pracovníky.

Prezident Saakashvili si vytyčil tři strategie: Skoncovat s korupcí, nastartovat ekonomiku a zachovat územní celistvost. Všechny tři cíle jsou jasné, ale v současné Gruzii nesmírně složité. Rozsah korupce je těžké si představit i ve snu: například důchodcům byly (korupčně) kráceny důchody, aby jim byly vůbec vyplaceny. Ekonomika je stále v roce nula a nezaměstnanost dosahuje 45%.

Gruzii trápí pokusy Abcházie a jižní Osetie o odtržení. Abcházká regionální vláda se chce územně připojit k Rusku a problém je vnímán jako vrcholně politická otázka vztahu Ruskem. Abcházie je součástí Gruzie a Gruzínci doufají, že demokratický svět nedovolí změnu hranic. V Abcházii žilo před vypuknutím ozbrojeného konfliktu (během kterého Rusové dodávali Abchazům zbraně) 350 tisíc Gruzínců a dnes jsou všichni tyto Gruízínci jako uprchlíci v Tbilisi.

Gruzie je plná problémů, nedostatek peněz a chudoba je vidět na každém kroku, ale celkově je nálada optimistická. Lidé sice žijí za několik desítek dolarů měsíčně, stále si však udržují naději a úsměvy na tváři. Jedna vlastnost Gruzínců zasluhuje zmínku: absolutní nedochvilnost. Jednak Gruzínci nezačínají pracovat před desátou ranní, ale dáte-li si s někým schůzku v deset, přijde nejdřív po půl jedenácté. Náš písemně rozeslaný program jednání začínal v půl desáté, účastníci se však začali trousit o hodinu později. Možná i tento rys národní povahy je důvodem, proč v Gruzii věci nefungují. Gruzínci jsou však na svoji zemi nesmírně hrdí průzkumů vyplývá, že 95% mladých Gruzínců chce v zemi zůstat a pracovat pro její rozvoj. To číslo je zcela opačné v jiných postsovětských republikách, odkud se mladí lidé snaží hromadně emigrovat. Očekávání vkládaná do nového vedení jsou však tak silná, že asi bohužel nemohou být naplněna.

Tomáš Jirsa,Gruzie/Hluboká nad Vltavou