- Takovou Šumavu chceme?
- Je kůrovec trojským koněm?
- Média pomáhají extrémistům
- Šumava umírá a volá o pomoc
- Několik slov k vědeckým objevům na Šumavě
- Mediální bitva o budoucnost Šumavy
- Koloběžka
- Kauza Entropa by neměla skončit omluvou Evropě
- Jaká je cena za vládu se zelenými?
- Bramboračka, bramboračka a zase bramboračka...
- Šumava suchá, vykácená nebo zelená?
- Co hájí ruští mírotvorci? Ruské zájmy
- Šumavský park odepsal staleté lesy
- Neodepisujme srdce Šumavy
- Sedm otázek pro vedení Národního parku Šumava
- Češi v Srbsku si po staletí udržují zvyky, jazyk a kulturu
- Přemnožený kůrovec na Šumavě způsobuje škody také za hranicemi
- Aktuální stav na Šumavě
- Komplikovaná cesta Turecka do Evropské unie
- Vztah Gruzie a Ruska
- Švédský hrdina, který zachránil za války 15 tisíc Židů před smrtí, zahynul později v sovětském zajetí
- Pohled na situaci v Srbsku
- Chtějí na Šumavě zatáhnout zelenou oponu?
- Vánoční
- Zima na Lipně
- Sousedé a tetičky Baráčníci
- Využijme vstupu do Schengenského prostoru a propojme Bavorský a Šumavský národní park
- Složité cesty spravedlnosti v Kosovu
- Šumava zas a znova
- Čemu může prospět souhlas s radarem
- Co s tetřevem na Šumavě? Nechat ho v klidu
- Obrana starostů šumavských obcí
- Albánie jako zamyšlení o globálním světě
- Několik úvah o symbolice nových hlubockých zvonů
- Asie, Uzbekistán – na vlastní oči
- Na návštěvě v Srbsku
- Rumunsko – několik poznámek
- Podněstří – černá díra Evropy
- Kosovo jako problém na desítky let.
- Jugoslávie anebo Srbsko a Černá Hora?
- Chvála globalizace
- Gruzie – život mezi Evropou a Asií
- Černá Hora na cestě k nezávislosti ?
- Samostatnost Černé Hory není až tak dobrá zpráva
- Situace v Čečensku se bohužel nezlepšuje
- Jak dál s výcvikovým prostorem Boletice?
- Černobylská oblast šestnáct let po tragedii
- Ázerbajdžan
- Arménská genocida
- Arménie
- Jak jsem potkal Aluminiovou královnu
- Neschovávejte se za UNESCO
- Odvrácená tvář Afriky
- Šumava potřebuje dohodu, kompromis a také koncepci
- Cenné lesy je třeba uchovat a také zlepšit jejich stav
- Za československými legionáři na Sibiři
- Rusko, Krasnojarsk
- Situace Maďarska nechť je nám výzvou
- Pravda a mýty o státu Izrael
- Dlouhodobé změny klimatu a politika spolu souvisejí
- Ve většině zemí světa se žije mnohem hůř
- Šumavě klinká umíráček
- Podpořme demokracii v Rusku
- Zachraňme Šumavu - evropský klenot
- Kůrovec útočí
- Kůrovec nesmí ničit lesy na Šumavě
- Uznání Kosova nás v očích Srbů velmi poškodilo
Gruzie – život mezi Evropou a Asií
Posledních několik dní v březnu jsem měl možnost strávit v Gruzii. Byl jsem součástí vyjednávacího týmu Evropské komise a Rady Evropy s gruzínskými starosty o vytvoření národní asociace měst a spolupráce municipalit s novým vedením státu. Již z letadla je vidět, jak se nad hlavním městem Tbilisi se tyčí obrovská socha Matky Gruzie třímající v jedné ruce meč, v druhé ruce číši vína. Monument symbolizuje vztah Gruzie k přátelům (číše) a nepřátelům (meč). Meč jako symbol vyplývá z tisícileté historie Gruzie, kdy zemi ničili a drancovali Peršané, hordy středoasijských chánů, Arabové i Turci. A posledních sedmdesát let komunisté.
Gruzie, kavkazská postsovětská republik, tři a půl milionu obyvatel. Vztah k Rusům se dácharakterizovat dvěma věcmi: Ruština jako jazyk zcela zmizela ze života (a zmizela také azbuka z nadpisů na obchodech) a na moji otázku, jak dlouho byla Gruzie součástí Sovětského Ruska mi náš překladatel odpověděl: „Poprvé nás Rusové okupovali v roce 1921“. Nenávist k sovětskému Rusku vyvrcholila v Gruzii v roce 1957, kdy povstání krvavě potlačily (jako v Maďarsku) ruské tanky. Dvacet let později byly tanky v ulicích znovu. Tehdy do ulic vyšli snad všichni Gruzínci demonstrovat proti zavedení Ruštiny jako jediné úřední řeči - a vyhráli. Demonstranti si také vynutili na Sovětském Svazu nezávislý stát v roce 1990.
Přelom roku 2003/4 patřil ve všech zpravodajstvích světa Gruzii. Se zpožděním tam proběhla demokratická revoluce a výměna zkorumpovaného postkomunistického vedení. V Gruzii panuje po svržení Ševarnadzeho všeobecně velké nadšení a očekávání. Dokonce i taxikář, který mne vezl z letiště komentoval situaci, že po březnových parlamentních volbách bude všechno lepší. Na otázku co považuje za nejdůležitější říká: „Půjde elektřina a důchodci budou dostávat důchody“.
Nově zvolený president Michael Saakashvili je zcela jistě proevropskou postavou, studoval ve Francii a jeho žena je Dánka. Svrženému Ševarnadzemu bylo garantováno bezpečné žití v Tbilisi, což je také respektováno. Součástí revolučních dohod však byl pouze on a tak je dnes již zatčen Ševarnadzeho zeť pro rozsáhlou korupci a ze stejného důvodu sedí ve vězení dalších pět ministrů. Nový prezident kompletně mění a zeštíhluje státní administrativu a dosazuje do ní mladé nezkorumpované pracovníky.
Prezident Saakashvili si vytyčil tři strategie: Skoncovat s korupcí, nastartovat ekonomiku a zachovat územní celistvost. Všechny tři cíle jsou jasné, ale v současné Gruzii nesmírně složité. Rozsah korupce je těžké si představit i ve snu: například důchodcům byly (korupčně) kráceny důchody, aby jim byly vůbec vyplaceny. Ekonomika je stále v roce nula a nezaměstnanost dosahuje 45%.
Gruzii trápí pokusy Abcházie a jižní Osetie o odtržení. Abcházká regionální vláda se chce územně připojit k Rusku a problém je vnímán jako vrcholně politická otázka vztahu Ruskem. Abcházie je součástí Gruzie a Gruzínci doufají, že demokratický svět nedovolí změnu hranic. V Abcházii žilo před vypuknutím ozbrojeného konfliktu (během kterého Rusové dodávali Abchazům zbraně) 350 tisíc Gruzínců a dnes jsou všichni tyto Gruízínci jako uprchlíci v Tbilisi.
Gruzie je plná problémů, nedostatek peněz a chudoba je vidět na každém kroku, ale celkově je nálada optimistická. Lidé sice žijí za několik desítek dolarů měsíčně, stále si však udržují naději a úsměvy na tváři. Jedna vlastnost Gruzínců zasluhuje zmínku: absolutní nedochvilnost. Jednak Gruzínci nezačínají pracovat před desátou ranní, ale dáte-li si s někým schůzku v deset, přijde nejdřív po půl jedenácté. Náš písemně rozeslaný program jednání začínal v půl desáté, účastníci se však začali trousit o hodinu později. Možná i tento rys národní povahy je důvodem, proč v Gruzii věci nefungují. Gruzínci jsou však na svoji zemi nesmírně hrdí průzkumů vyplývá, že 95% mladých Gruzínců chce v zemi zůstat a pracovat pro její rozvoj. To číslo je zcela opačné v jiných postsovětských republikách, odkud se mladí lidé snaží hromadně emigrovat. Očekávání vkládaná do nového vedení jsou však tak silná, že asi bohužel nemohou být naplněna.
Tomáš Jirsa,Gruzie/Hluboká nad Vltavou