• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Vánoční

Vánoce a čas adventu se dnes pomalu ale jistě mění z doby rozjímání a klidu na čas horečnatých nákupů, plenění obchodních domů a vánočních večírků. Kontrast našeho pojetí Vánoc vidíme i v porovnání s většinou dnešního okolního světa. Zkusme na chvíli zapomenout na supermarkety, konfety na večírcích a na lesklé obaly vánočních dárků.Zkusme také na chvíli zapomenout na naše každodenní stížnosti, že nemáme dost peněz ještě na tohle a ještě tohle. Česká Republika opravdu patří mezi bohaté země a v porovnání s většinou ostatního světa si všichni žijeme velmi dobře.

Jako člen EU máme dokonce povinnost pomáhat odstraňovat chudobu ve světě. Opravdovou chudobu, kterou snad nikdo z nás ani nezažil. Více než miliarda lidí musí žít s denním příjmem nižším než jeden americký dolar. Zhruba polovina světové populace disponuje příjmem nižším než dva dolary na den. A téměř 800 milionů lidí nemá dostatek jídla, aby mohli vést normální, zdravý a aktivní život. Díky chronickému nedostatku příležitostí jsou tito lidé odsouzeni žít v neustálé nejistotě, sužováni hladem, nemocemi, negramotností, nezaměstnaností a beznadějí.Téměř 115 milionů dětí po celém světě dosud nenavštěvuje základní školu.Více než 850 milionů lidí na celém světě neumí číst a psát. A přitom základní vzdělání je prvotním předpokladem každého politického, ekonomického a sociálního rozvoje. Bez rozšíření základního vzdělání nemohou rozvojové země vybudovat ani jakékoli vyšší školství ani zdravou střední střídu, která by společnost držela nad vodou.Je dobré si občas uvědomit, že každoročně umírá asi 11 milionů dětí mladších pěti let následkem okolností, jimž je možné zabránit. Téměř polovina jich pochází z oblasti Subsaharské Afriky. Pět nemocí — zápal plic, průjmová onemocnění, spalničky, malárie a AIDS — způsobuje smrt přibližně 50 % dětí do pěti let. V 60 % případů úmrtí těchto dětí je přispívajícím faktorem podvýživa. Když budeme dnes večer vstupovat do koupelny, vzpomeňme si, že více než miliarda lidí postrádá přístup ke kvalitnímu zdroji nezávadné pitné vody. A zhruba 2,4 miliardy lidí nemají přístup k základní hygieně.V dnešním globálním světě jsou toto ty opravdové problémy. Česká republika, tedy my všichni, vynakládá na rozvojovou pomoc skoro 3,2 miliardy ročně. Do roku 2009 se chystáme toto číslo ještě navýšit. Ale i individuálně Češi patří v Evropě ke štědrým dárcům. Adoptujeme děti na dálku, posíláme dárcovské sms do zemí postižených přírodními katastrofami. Obdarovat své blízké je věc krásná, příjemná a dobrá. Stejně tak dobrý je i adventní a Vánoční klid v duši. I k tomu pomůže, když se přestaneme rozčilovat, že nemáme na desítky dárků pod stromečkem, někteří totiž nemají ani na ten stromeček.

Českobudějovický deník 21.12.07