- Takovou Šumavu chceme?
- Je kůrovec trojským koněm?
- Média pomáhají extrémistům
- Šumava umírá a volá o pomoc
- Několik slov k vědeckým objevům na Šumavě
- Mediální bitva o budoucnost Šumavy
- Koloběžka
- Kauza Entropa by neměla skončit omluvou Evropě
- Jaká je cena za vládu se zelenými?
- Bramboračka, bramboračka a zase bramboračka...
- Šumava suchá, vykácená nebo zelená?
- Co hájí ruští mírotvorci? Ruské zájmy
- Šumavský park odepsal staleté lesy
- Neodepisujme srdce Šumavy
- Sedm otázek pro vedení Národního parku Šumava
- Češi v Srbsku si po staletí udržují zvyky, jazyk a kulturu
- Přemnožený kůrovec na Šumavě způsobuje škody také za hranicemi
- Aktuální stav na Šumavě
- Komplikovaná cesta Turecka do Evropské unie
- Vztah Gruzie a Ruska
- Švédský hrdina, který zachránil za války 15 tisíc Židů před smrtí, zahynul později v sovětském zajetí
- Pohled na situaci v Srbsku
- Chtějí na Šumavě zatáhnout zelenou oponu?
- Vánoční
- Zima na Lipně
- Sousedé a tetičky Baráčníci
- Využijme vstupu do Schengenského prostoru a propojme Bavorský a Šumavský národní park
- Složité cesty spravedlnosti v Kosovu
- Šumava zas a znova
- Čemu může prospět souhlas s radarem
- Co s tetřevem na Šumavě? Nechat ho v klidu
- Obrana starostů šumavských obcí
- Albánie jako zamyšlení o globálním světě
- Několik úvah o symbolice nových hlubockých zvonů
- Asie, Uzbekistán – na vlastní oči
- Na návštěvě v Srbsku
- Rumunsko – několik poznámek
- Podněstří – černá díra Evropy
- Kosovo jako problém na desítky let.
- Jugoslávie anebo Srbsko a Černá Hora?
- Chvála globalizace
- Gruzie – život mezi Evropou a Asií
- Černá Hora na cestě k nezávislosti ?
- Samostatnost Černé Hory není až tak dobrá zpráva
- Situace v Čečensku se bohužel nezlepšuje
- Jak dál s výcvikovým prostorem Boletice?
- Černobylská oblast šestnáct let po tragedii
- Ázerbajdžan
- Arménská genocida
- Arménie
- Jak jsem potkal Aluminiovou královnu
- Neschovávejte se za UNESCO
- Odvrácená tvář Afriky
- Šumava potřebuje dohodu, kompromis a také koncepci
- Cenné lesy je třeba uchovat a také zlepšit jejich stav
- Za československými legionáři na Sibiři
- Rusko, Krasnojarsk
- Situace Maďarska nechť je nám výzvou
- Pravda a mýty o státu Izrael
- Dlouhodobé změny klimatu a politika spolu souvisejí
- Ve většině zemí světa se žije mnohem hůř
- Šumavě klinká umíráček
- Podpořme demokracii v Rusku
- Zachraňme Šumavu - evropský klenot
- Kůrovec útočí
- Kůrovec nesmí ničit lesy na Šumavě
- Uznání Kosova nás v očích Srbů velmi poškodilo
Složité cesty spravedlnosti v Kosovu
Nedávno vydaly světové agentury zprávu, že Rada bezpečnosti OSN o čtyři měsíce odložila udělení faktické nezávislosti Kosova, plán vypracovaný zvláštním zmocněncem OSN a bývalým finským presidentem Martti Ahtisaarim. Doprovázející komentáře vysvětlily, že se tak stalo na návrh USA a EU, neboť Západ doufá, že se podaří v této době přesvědčit Rusko, aby nepoužilo při hlasování o Kosovu svého práva veta. Bohužel, téměř žádná agentura nepoužila správný název pro Kosovo, kterým je „srbská provincie Kosovo a Metochie.
Kosovo tedy zůstává i nadále formálně součástí Srbska, fakticky je ovšem zcela ovládané albánskou částí obyvatelstva. Místo srbské vlády jej spravuje mise OSN, na klid v Kosovu, tedy bezpečnost srbské menšiny, dohlíží jednotky Severoatlantické aliance pod označením KFOR (Kosovo Force).
Co se vlastně v této historicky srbské provincii stalo? Od nepaměti se na tomto území střídala srbská a albánská populace. Koncem 17.století nastává další masová emigrace srbského obyvatelstva a kolonizace albánskými muslimy. Naopak, v první polovině století dvacátého dochází opět k masivnímu osidlování Srby. V důsledku nepokojů předcházejících rozpadu Jugoslavie opět Srbové z Kosova odcházejí. Tehdy Albánci vyhráli nad Srby populační válku - porodností a dostěhováním z Albánie přečíslili Srby na území Kosova. Na počátku devadesátých let se srbská vláda násilně pokusila o srbizaci oblasti, což vedlo k částečné emigraci albánského obyvatelstva, ale hlavně k růstu napětí. A když se Srbsko po válce na Balkáně ocitlo v mezinárodní izolaci a bylo bombardováno NATO (1999), kosovští Albánci využili příležitosti a násilně vystěhovali naprostou většinu nealbánského obyvatelstva z Kosova.
Bylo vyhnáno přes 250 000 nealbánců, bylo zničeno přes 50 000 nealbánských domů, které byly předtím vypleněny a dodnes jsou v troskách. Majetku, především polností nealbánského obyvatelstva, se zmocnili členové albánské etnické komunity. Tu dnes tvoří nejen původní kosovští Albánci, ale i několik set tisíc Albánců dosídlených ilegálně z Albánie. Odhad OSN z roku 2005 činí až 800 000, což je jeden z důvodů, proč dodnes nejsou správní orgány OSN v Kosovu schopny provést regulérní sčítání kosovského obyvatelstva. Bylo zničeno kolem 130 kostelů a klášterů, mnohé z 11. až 14. století. Původních cílů stanovených rezolucí č. 1244 OSN (tzn. obnovení multietnické demokratické společnosti na území Kosova) nebylo ani po sedmi letech správy OSN na Kosovu a v Metochii dosaženo. O bezpečnosti pro etnické menšiny se nedá mluvit.
Je těžké hledat spravedlnost ve válce na Balkáně. Zvláště, když její kořeny jsou ve staletých etnických sporech, které snad ani nemůžeme pochopit. Srbové se na její rozpoutání podíleli největší měrou a jejich zločiny jsou dodnes souzeny v Haagu. Ostatní národy bývalé Jugoslavie jim oplatily stejným a pravděpodobně větším metrem. Myslím, že srbský národ není potřeba dále trestat. Plán OSN na odtržení jihosrbské provincie Kosovo i Metohija od Srbské republiky a udělení samostatného statusu Kosova podle mého názoru odporuje všem uzavřeným mezinárodním dohodám. A Srbové by tento krok samozřejmě vnímali jako obrovskou osobní křivdu a je otázkou, zda by to nedestabilizovalo srbskou společnost. Srbsko je dnes demokratický stát, člen Rady Evropy a dalších mezinárodních institucí a není možné mu direktivně odejmout historickou část jeho území. Srbští představitelé Kosovu navrhují nejrůznější formy autonomie, nikoli však samostatnost. Dobře si uvědomují (a já také), že samostatnost Kosova je dalším krokem k vytváření „velké Albánie“, územnímu snu většiny Albánců. Kdo byl v Kosovu, ví, že na stožárech u vládních budov nevlají žádné „kosovské“ vlajky, ale vlajky albánské. Podle stejného principu by pak mezinárodní společenství muselo dát samostatnost všem, kdo samostatnost a odtržení požadují. Proč ne Baskům, Čečencům, ale i rusům v Jižní Osetii nebo odtrhnout Podněstří od Moldavie? Příkladů najdeme v Evropě dost.
Nemám nic proti Albáncům či Albánii. Oceňuji jejich sekularizovaný politický systém v muslimském prostředí či balkánské nadšení pro USA. Ale nevidím žádný důvod dávat jim část Srbska. Dostane-li Kosovo samostatnost, bude to historická chyba, která podnítí další separatistické požadavky (nejen) v balkánském výbušném regionu