• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Komplikovaná cesta Turecka do Evropské unie

Výrazným tématem pro všechny, jež sledují cestu Turecka do Evropské unie (ať s podporou či nesouhlasem) se stala situace, ve které se koncem března tohoto roku ocitlo Turecko a především turecká vládní Strana pro spravedlnost a rozvoj (AKP).

Té totiž na základě požadavku generální prokuratury hrozí, že bude zakázána. Jedná se o situaci v rámci evropských standardů značně neobvyklou, a ukazuje na složitost (a ošidnost) politiky, ve které občas neexistují dobrá rozhodnutí.

Oč tedy v Turecku jde? Turecký vrchní státní žalobce podal 14. března tureckému Ústavnímu soudu návrh na rozpuštění vládní Strany pro spravedlnost a rozvoj za porušování principu sekularizmu, jenž je pevně zakotven v turecké ústavě. Vládní strana se podle státního zástupce snaží v utajení změnit přísně sekulární politický systém na islámský. Kromě toho požaduje státní zástupce i pětiletý zákaz působení v politice pro jejích 71 představitelů, mezi nimiž jsou i současný premiér Recep T. Erdogan a prezident Abdullah Gül. Hlavním důvodem podání je nedávné zrušení zákazu nošení muslimských šátků na tureckých vysokých školách. Podle vrchního státního žalobce tím premiér jasně projevil své „protisekulární názory a aktivity“.

Postup státního zástupce v tomto případě jen potvrdil fakt, že tradičními obránci sekularismu v Turecku jsou především armáda, prokuratura a soudy. Dokladem toho, že význam těchto složek nelze v podobných případech podceňovat, je fakt, že turecká armáda od roku 1960 svrhla již čtyři vlády a Ústavní soud pak od roku 1982 vyslovil souhlas se zákazem 18 politických stran.

Mnozí odborníci však upozorňují na to, že zákaz relativně umírněné islamistické AKP by mohl uvrhnout Turecko do politického i ekonomického chaosu. Neblahé důsledky, které by zákaz strany mohl mít si uvědomuje i Evropská unie. Unie se obává především toho, že by pád Erdoganovy vlády znamenal přerušení tolik potřebných reforem, které by zastavilo Turecko na cestě k členství v Evropské unii. Je paradoxní, že by boje o nošení šátků a podobné záležitosti víry mohly mít dalekosáhlý dopad na prosperitu Turecka. Erdoganově vládě se mimo jiné podařilo zastavit dlouhodobě vysokou inflaci a podle renomovaných finančních periodik Turecko skutečně zažívá nejlepší období hospodářského růstu za dlouhá období.I když se však Strana pro spravedlnost a rozvoj prezentuje především západu jako moderní politická strana s vysokým podílem žen, na komunální úrovni ukazuje tvář zcela odlišnou. V místech, jež ovládá, jsou zaváděny ne zrovna sekulární praktiky – jako například zákaz pití alkoholu, zakládání modliteben ve státních školách či šikanování žen bez muslimských šátků. A vláda nedělá nic, čím by tomu zabránila.

Ať bude rozsudek jakýkoliv, i proces samotný už značně ohrožuje stabilitu země. Existuje skutečné nebezpečí, že současná politická krize zastíní veškeré Erdoganovy úspěchy v oblasti ekonomického růstu a ještě více zkomplikuje už tak nejistou cestu Turecka do Evropské unie.

Českobudějovický deník, 22. 5. 2008