• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Sousedé a tetičky Baráčníci

Při prvním setkání s Baráčníky musí mít náhodný pozorovatel pocit, že se ocitl v jiné době. Sousedé a tetičky ve vyšívaných halenkách a košilích používají slova rychtář, pantatínek, panímaminka, vzdělavatel, šafář nebo berní. Naprostá většina baráčníků jsou lidé důchodového věku. Baráčníci byli založeni na konci devatenáctého století (1874) a bez přerušení fungují dodnes. Za komunismu to byla dokonce jediná organizace, která nebyla členem Národní Fronty. Dnes mají baráčníci registrovaných 20 tisíc členů.

Neztratili Baráčníci svůj smysl a význam stejně, jako se vytratily jejich slova z naší řeči? Naopak. I dnes je jejich spolková činnost více než potřebná. Již při svém založení si kladli za cíl udržet čistotu českého jazyka (v devatenáctém století se jednalo o oproštění od německých slov), podporu českých národních tradic a vlasteneckého cítění. Náplní jejich setkávání byla láska k mateřskému jazyku, podpora češství a udržování národních tradic, které "modernizací doby mizely z běžného života" (to je citace ze stanov před sto lety). A je snad dnešní doba jiná?Jako starosta navštěvuji baráčnická sezení skoro patnáct let. Chvíli mi trvalo, než jsem pochopil, proč je většina jejich členů již v důchodu. I my ostatní uznáme, že "baráčnické" myšlenky stojí za to. Ale až čas v důchodu a jisté "zmoudření věkem" dá lidem možnost se zastavit a uvědomit si, že pro udržení tradic, národních zvyků a češství v tom nejlepším slova smyslu je potřeba také něco dělat. Kromě těchto dobrých myšlenek plní baráčníci i určitou roli sociální a společenskou, tvoří prostor pro setkávání a pobavení. Baráčníci dodržují spolkové regule, kladou důraz na vzájemnou úctu, lásku, sousedskou družnost a pospolitost. Účast baráčníků v krojích na nejrůznějších slavnostech a průvodech pod spolkovými prapory je pak nejviditelnější částí jejich práce.V minulosti měli asi baráčníci slavnější okamžiky než dnes. Zcela jistě masovější členstvo, ve Věžovaté Pláni v Pošumaví postavili menšinovou školu, po válce věnovali miliony na národní účely či obnovu Staroměstské radnice. Do jejich řad patřili pražští primátoři a řada poslanců. České Baráčnictvo žije již 134 let. Nikdy nikým nedotováno, poctivou prací pro vlast a národ předává z generace na generaci myšlenky a zvyky, na které můžeme být hrdi. Za to si tito sousedé a tetičky zaslouží naši úctu.

Českobudějovický deník, 14.1.08