• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Situace Maďarska nechť je nám výzvou

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány lhal, prohrál volby a stále vede svoji zemi. Mohou se čeští politici něčemu přiučit, či se spíš mají poučit? Maďarsko bylo pro Čechy vždy vzdálenou blízkou zemí. I přes společnou hranici za dob Československa, historii a komunistickou minulost Maďarsko jakoby leželo mnohem dále než jen pár hodin z Prahy. Snad za to může jazyková bariéra, snad převládající pocit, že už se jedná o jiný, poněkud balkánský kulturní okruh. Spolu s chuligánskými násilnostmi v budapešťských ulicích utichly i zprávy o tamní politické situaci - a to těsně před tamními komunálními volbami. Přitom tento rok maďarské volby o něco málo předchází těm našim, a nabízí se tak možnost srovnávat.

Poté, co na veřejnost unikl projev ministerského předsedy Gyurcsányho, ve kterém před poslanci své socialistické strany říká, že občanům "dnem i nocí lhali" ohledně ekonomické situace, Budapeští po několik dní otřásaly násilné protesty. Boj se pak přesunul na čistě politickou rovinu - do komunálních voleb. Ve volbách s převahou zvítězila pravice a v komunální sféře ovládla víceméně celé Maďarsko. Gyurcsány však stále zůstává premiérem a socialisté jej nadále podporují.Příčin tohoto nepříznivého a překvapivého vývoje je několik. Jednou z těch důležitých a méně zřejmých je populismus obou velkých maďarských stran, který jim nedovolí realizovat nepopulární, leč nutné reformy dříve, než je skutečně pozdě. Kvůli tomu se i volební kampaň stává bezobsažnou a útočnou, čímž se (podobně jako se to podařilo Paroubkovi u nás) zamezí nejen možné spolupráci ve vyhrocené situaci, ale voliči jsou také donuceni "skousnout" lhaní svých volených zástupců, protože přechod do tábora ideologického "protivníka" je pro ně mnohem větším problémem. Obě velké strany se také snaží přilákat i radikální voliče, a tak si nemohou dovolit sebemenší ústupky.Problematický politický vývoj a hrozivá situace maďarské ekonomiky by se měly stát výzvou k zahájení práce na nutných reformách i u nás. Zároveň by se naše sociální demokracie měla rozhodnout, zda k reformám přistoupí, anebo bude podporovat mocichtivého Paroubka podobně jako jejich maďarští kolegové Gyurcsányho.

Českobudějovický deník | 9.10.2006 | rubrika: Publicistika/inzerce | strana: 31