• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Uznání Kosova nás v očích Srbů velmi poškodilo

Letos je to deset let od bombardování Srbska vojsky NATO, deset let od ukončení války na Balkáně, ale také deset let, které vyvrcholily vytvořením politického hybridu, mezinárodního protektorátu, samostatného Kosova. Ano, srbští politici válku rozpoutali a Srbsko válku prohrálo fakticky i mediálně. Nicméně je potřeba dodat, že za války na Balkáně se hanebně chovali příslušníci všech tří etnik nejenom Srbové, ale i Chorvaté a Bosňáci.

Jaká je dnes v Srbsku situace? Šedesát procent obyvatel podporuje evropskou integraci, vláda i většina v parlamentu je proevropská, ale faktická pozitiva z tohoto postoje srbští občané zatím nepociťují. Snad nejvíce je trápí vízová politika vůči všem zemím evropské unie. Osmdesát procent studentů srbských vysokých škol nikdy nenavštívilo žádnou cizí zemi. Zrušení víz pro země EU je prioritou všech srbských vládních stran. Pravděpodobně i České republiky, nikoliv však všech zemí EU. Například Holandsko podmiňuje svůj souhlas se zrušením vízové politiky vydáním všech válečných zločinců do Haagu. Z padesáti vyžádaných podezřelých zbývá vydat již pouze dva: generála Ratka Mladiče a vůdce chorvatských Srbů Gorana Hadžiće.

Vydávání válečných zločinců do Haagu je Srby pociťováno také jako ne zcela spravedlivé. V sousedním Kosovu se současný premiér Thaci prokazatelně podílel na vraždách Srbů, avšak jeho vydání do Haagu pro nedostatek svědků není požadováno, to samé platí pro některé chorvatské generály. I v jejich případě bylo několik svědků zabito a ostatní rychle ztratili paměť. A Bosna odmítá vydávání svých občanů cizím soudům vůbec. Lze říct, že Srbsko s haagským tribunálem spolupracuje ze všech post válečných zemí nejlépe – a jeho lidé jsou tím pádem také nejvíce trestáni. I nezávislé zdroje potvrzují, že příběh doktora Šešelja, který je již sedm let vězněn v haagské věznici, aniž by mu bylo cokoliv prokázáno, je z hlediska soudu minimálně problematický. Nacionální Srbská radikální strana si dokonce dr. Šešelja zvolila za svého předsedu a v rámci předvolební kampaně jeho tvář vzhlíží ze všech billboardů na srbskou veřejnost jako relativizování haagského soudu.

Vytvoření a uznání samostatného Kosova je snad nejbolestivějším problémem současného Srbska. A každé další mezinárodní uznání tohoto státu roztrpčenost Srbů jen prohlubuje. Z osobní zkušenosti mohu potvrdit, že nás uznání samostatného Kosova v očích Srbů velmi poškodilo. Situaci trochu zachránil prezident Klaus, který se s rozhodnutím vlády veřejně neztotožnil. Neberme to na lehkou váhu. Srbové si vždy přátelství s českým národem vážili a uznání Kosova berou svým způsobem za zradu. Srbsko se však trváním na územní integritě s Kosovem ocitá ve schizofrenní situaci. Vzdát se ho nemůže, ale vstoupit s ním do Evropské Unie také ne. Jeden z argumentů proti zrušení vízové povinnosti je také skutečnost, že kosovští Albánci mají srbské pasy. A o bezvízový styk s kosovskými Albánci Evropská Unie nestojí. Nicméně, na tento argument Srbové odpovídají: A proč jste je tedy uznávali? Skutečnost však leží ještě někde jinde. Realističtí (pragmatičtí) srbští politici si uvědomují, že je Kosovo ztraceno. Ale kdo to první řekne nahlas, spáchá politickou sebevraždu.

Život v Srbsku se pomalu zlepšuje. Bylo uzavřeno několik obchodních dohod s EU, nezaměstnanost klesla na 15%, radikální nálady a touha po odplatě je snad minulostí. Mezi veřejností však narůstá pocit, že Evropská unie nejedná se Srbskem upřímně. V centru Bělehradu zůstávají jako memento nedotčené ruiny vybombardovaného ministerstva obrany, generálního štábu a srbské televize. Je to připomínka války, anebo připomínka toho, kdo bombardoval?

Hospodářské noviny, 3. června 2009