• CHUTNÁ HEZKY. JIHOČESKY Zemědělství by nemělo plnit pouze funkci dotacemi živeného "pečovatele" o krajinu, ale mělo by živit místní obyvatele. Proto podporuji jihočeské potraviny a projekt “Chutná hezky. Jihočesky”. Snažím se pomáhat také konkrétním výrobcům, jako je třeba Lihovar Poněšice. A hlavně jihočeské potraviny jím — tuto podporu našim potravinám můžeme poskytovat všichni.

    více »
  • VE SPOLCÍCH MAJÍ LIDÉ K SOBĚ BLÍŽ Spolky jsou nedílnou součástí života každé obce. Ve spolcích mají lidé k sobě blíž a přirozeně se tam řeší všechny problémy obce. Proto spolky dlouhodobě podporuji, stejně jako pomáhám starostům. Kolegové mi zavolají, když něco potřebují, ať už se to týká rozvoje obce, financí nebo jednání s úřady. Jako ocenění své práce vnímám oficiální podporu Svazu obcí NP Šumava a Svazku Lipenských obcí.

    více »
  • ZA ZELENOU ŠUMAVU Na Šumavě jde o ochranu přírody, ale i o zaměstnanost, rozvoj regionu, turistický ruch a odkaz budoucím generacím. Bojuji za “zelenou Šumavu”, aby lesy zůstaly zelené a hluboké a ne, aby uschly jako důsledek šířící se kůrovcové kalamity a snahy aktivistů z Hnutí Duha zavést zde tzv. divočinu, která právě k masivnímu usychání lesa vede. A to přesto, že “zelenou Šumavu” chce veřejnost, starostové, rada národního parku i astupitelstva Plzeňského a Jihočeského kraje.

    více »
  • NE KVÓTÁM! CHRÁNIT HRANICE Byl jsem jeden z prvních politiků, který otevřeně mluvil o problému nelegální migrace. A jsem jeden z mála, který to viděl na vlastní oči. Evropa se dnes nachází v největším ohrožení od konce druhé světové války. Co s tím? Dodržovat mezinárodní úmluvy. Uprchlík má právo žádat o azyl, ale je na dané zemi, jestli mu ho udělí. Žádné kvóty! A především začít chránit hranice. Musíme posílit armádu a její rozpočet. Proto opět navrhnu změnu ústavního zákona o navýšení rozpočtu armády z 1% na 2%.

    více »
  • TRADIČNÍ SYMBOLY NAŠÍ KRAJINY Křížky a kapličky jsou trvalé symboly naší krajiny. Jsou důležité pro každého, kdo je tady doma. Když jsem se stal senátorem, navrhl jsem Jihočeskému kraji program “oprav drobné krajinné architektury”, do nějž každoročně vkládá prostředky jak kraj, tak JE Temelín. Z posledních opravených mohu zmínit návesní kapli v Malovicích, kapličku v Rožmitále na Šumavě, Boží muka v Horním Dvořišti a Křeplicích nebo kaple v Trhových Svinech. Od roku 2005 bylo takto opraveno přes sto památek. Určitě v tom budu pokračovat i nadále.

    více »
2009»

Koloběžka

Ani nahá, ani oblečená visí v Bruselu Entropa. Vláda ji neobjednala (objednala dílo dvaceti sedmi výtvarníků) ani neplatila (Černý vrátil peníze), ale vládu reprezentuje, protože si ji za korunu pronajala. Nájemné je však podle mluvčí vicepremiéra placeno pouze z účetních důvodů a vlastně se tedy o žádné nájemné nejedná.

Prezident Klaus žádá, aby se česká vláda od Entropy distancovala. Vláda se ale nemůže distancovat od něčeho, co má pronajaté. Výtvarník i vicepremiér se Evropě sklíčeně omlouvají, ale přitom je těší, že jejich dílo v Evropě vzbuzuje emoce a diskusi. Entropa je populární a dostala české předsednictví na první stranu Financial Times, což se jiné zemi ještě nepodařilo.

Entropa ale vznikla za cenu podvodu a lhaní. Musíme si tedy položit otázku, zda nám podvody a nedodržování dohod stojí za to, být na první straně Financial Times? Kdyby Černý s Vondrou místo omluv při slavnostním zahájení rozbíjeli v Bruselu kameny okna evropské centrály, byli by na prvních stranách všech světových deníků možná i několik dní.

Entropa má své vítěze i poražené. Černý je nepopiratelný vítěz, za jednu korunu má na půl roku pronajaté jedno z nejprestižnějších výstavních míst v Evropě. Prohrávající jsou Bulhaři, kteří vyměkli a jejich „mapa“ je za trest zahalena pohřebním plátnem. Na mapě Česka jsou karikovány výroky Václava Klause. Nikdo z objednatelů nemá odvahu se Klausovi omluvit, ale ani nemůže, protože dílo přece nikdo neobjednal. Prohrává tedy Klaus? Ne, prohrává spíš český stát, na jehož triko si někdo dělá svou soukromou legraci, soukromou reklamu a soukromou politiku.

Ale Entropa je přece umění a to nesmí být cenzurováno, tomu musí být povoleno vše. Když si to však některá země unie přeje, v noci části umění zahalíme černým plédem, aby nebylo vidět. Je to takové naše malé skryté české umění.

Českobudějovický deník, 26. 1. 2009